Dezynfekcja i ochrona z robotem mobilnym
Roboty mobilne są coraz powszechniejsze w przemyśle i życiu codziennym. Coraz częściej spotykamy w fabrykach autonomiczne urządzenia, transportujące elementy, produkty pomiędzy poszczególnymi etapami procesu – nie jest to dla nas zaskoczeniem, czy nowym obrazem.
Znamy rozwiązania mobilne z domowego życia - odkurzacze pracujące samodzielnie, kosiarki do trawy poruszające się niepostrzeżenie po trawniku.
Nasze postrzeganie tych urządzeń zmieniła się, z momentem pojawienia się epidemii wirusa w Polsce. W pierwszych tygodniach pandemii zwrócił się do Controltec, Szpital we Wrocławiu z prośbą o pomoc w rozwiązaniu części problemów, z którymi się borykają.
Jednym z nich była dezynfekcja miejsc, gdzie pojawia się wiele ludzi, również z zewnątrz, ciągła kontrola, sterylizacja jest niemal niemożliwa.
Po krótkim czasie przedstawiono połączenie – dobrze znanego w szpitalach rozwiązania do dezynfekcji / sterylizacji – promieniowania UV – typu C (długość fali 200 – 280nm). Szpitale (i nie tylko szpitale) używają promieniowania UV-C do odkażania, sterylizacja np. sal operacyjnych.
Jest powszechną wiedzą (potwierdzoną licznymi publikacjami naukowymi, badaniami w akredytowanych laboratoriach), że kilku minutowe naświetlanie promieniami UV-C całkowicie wyjaławia otoczenie z drobnoustroji, bakterii czy wirusów, a przy odpowiedniej dawce promieni UV-C, w ciągu kilkunastu sekund struktura RNA wirusa zostaje uszkodzona – wirus staje się niegroźny – i to jest naszym celem.
Zbudowano system lamp – 16 sztuk – i połączono je z przemysłowym robotem mobilnym Omron LD. System UV-C jest zasilany z akumulatora robota Omron LD a na jednym ładowaniu jest w stanie pracować od 3 do 5 godzin.
Dodatkową funkcją jaką została dodana do urządzenia jest możliwość zdalnego zarządzania urządzeniem (wywoływanie zdefiniowanych zadań, informacje o statusie zadania, jego zaawansowaniu, status robota, itp.) – za pośrednictwem strony www., czy dostarczanej przez producenta aplikacji Mobile Planner Tablet – konieczny jest zasięg sieci wifi lub GSM.
Dzięki całkowicie zdalnemu zarządzaniu, operator nie ma potrzeby wkraczać w strefę potencjalnie zagrożoną, przebyć w niej. Należy zaznaczyć, że promieniowanie UV-C – jest również szkodliwe dla człowieka (przy długotrwałej ekspozycji) – szczególnie dla wzroku. W instrukcji użytkowania – zdefiniowane są środki ochrony osobistej, jakie należy użyć przy pracy z robotem sterylizującym. Obecnie pomoc szpitalom, jednostką medycznym jest jednym z priorytetów, na bazie zdobytego doświadczenia, przygotowano przemysłowe rozwiązanie dedykowane do fabryk, szczególnie tych, które na charakter produkcji nie mogą jej zatrzymać.
Rozwiązanie to spotyka się dużym zainteresowaniem, klienci wykorzystują robota sterylizującego do dezynfekcji nie tylko do hal produkcyjnych (praca robota obywa się najczęściej po zakończeniu pracy – okres nocny), ale można je spotkać również w takich miejscach jak szatnie, stołówki, biura, recepcje czy inne miejsca gromadzenia się
pracowników, osób postronnych.
Koniecznie trzeba zaznaczyć, że robot sterylizujący Omron LD UV-C, przeszedł wymagane badania (np. EMC), posiada deklaracje zgodności WE i został nadany znak CE. Skuteczność i żywotność lamp UV – a w konsekwencji skuteczność systemu sterylizacji jest potwierdzone badaniami producenta i niezależnych jednostek badawczych.
Controltec jest autoryzowanym system integratorem firmy Omron, japońskiego dostawcy produktów automatyki przemysłowej i robotów. Rozwiązania Autonomous Mobile Robot zastosowane w robotach serii LD pozwalają nawigować wykorzystując istniejącą infrastrukturę pomieszczeń, co nie wymaga kosztownej instalacji przy uruchomieniu i pozwala na dowolną modyfikację tras. Dodatkowo roboty LD potrafią omijać przeszkody na trasie przejazdu. Kompletna oferta firmy OMRON obejmuje roboty mobilne o udźwigu od 60 do 250kg dla zastosowań w przemyśle, logistyce, usługach medycznych i hotelowych.
Źródło: Omron, Controltec
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dynamika przemysłu w październiku
- Czujnik ciśnienia z płaską celką pomiarową
- Odliczamy czas do Targów Control-Stom 2025