Szukaj w działach:

Partnerzy

Newsletter

Dezynfekcja i ochrona z robotem mobilnym

omron-controltec

Roboty mobilne są coraz powszechniejsze w przemyśle i życiu codziennym. Coraz częściej spotykamy w fabrykach autonomiczne urządzenia, transportujące elementy, produkty pomiędzy poszczególnymi etapami procesu – nie jest to dla nas zaskoczeniem, czy nowym obrazem. 

Znamy rozwiązania mobilne z domowego życia - odkurzacze pracujące samodzielnie, kosiarki do trawy poruszające się niepostrzeżenie po trawniku. 

Nasze postrzeganie tych urządzeń zmieniła się, z momentem pojawienia się epidemii wirusa w Polsce. W pierwszych tygodniach pandemii zwrócił się do Controltec, Szpital we Wrocławiu z prośbą o pomoc w rozwiązaniu części problemów, z którymi się borykają. 

Jednym z nich była dezynfekcja miejsc, gdzie pojawia się wiele ludzi, również z zewnątrz, ciągła kontrola, sterylizacja jest niemal niemożliwa. 

Po krótkim czasie przedstawiono połączenie – dobrze znanego w szpitalach rozwiązania do dezynfekcji / sterylizacji – promieniowania UV – typu C (długość fali 200 – 280nm). Szpitale (i nie tylko szpitale) używają promieniowania UV-C do odkażania, sterylizacja np. sal operacyjnych.

controltec-omron

Jest powszechną wiedzą (potwierdzoną licznymi publikacjami naukowymi, badaniami w akredytowanych laboratoriach), że kilku minutowe naświetlanie promieniami UV-C całkowicie wyjaławia otoczenie z drobnoustroji, bakterii czy wirusów, a przy odpowiedniej dawce promieni UV-C, w ciągu kilkunastu sekund struktura RNA wirusa zostaje uszkodzona – wirus staje się niegroźny – i to jest naszym celem.

Zbudowano system lamp – 16 sztuk – i połączono je z przemysłowym robotem mobilnym Omron LD. System UV-C jest zasilany z akumulatora robota Omron LD a na jednym ładowaniu jest w stanie pracować od 3 do 5 godzin.


/omron-tablet  /omron-controltec-dezynfekcja


Dodatkową funkcją jaką została dodana do urządzenia jest możliwość zdalnego zarządzania urządzeniem (wywoływanie zdefiniowanych zadań, informacje o statusie zadania, jego zaawansowaniu, status robota, itp.) – za pośrednictwem strony www., czy dostarczanej przez producenta aplikacji Mobile Planner Tablet – konieczny jest zasięg sieci wifi lub GSM.

Dzięki całkowicie zdalnemu zarządzaniu, operator nie ma potrzeby wkraczać w strefę potencjalnie zagrożoną, przebyć w niej. Należy zaznaczyć, że promieniowanie UV-C – jest również szkodliwe dla człowieka (przy długotrwałej ekspozycji) – szczególnie dla wzroku. W instrukcji użytkowania – zdefiniowane są środki ochrony osobistej, jakie należy użyć przy pracy z robotem sterylizującym. Obecnie pomoc szpitalom, jednostką medycznym jest jednym z priorytetów, na bazie zdobytego doświadczenia, przygotowano przemysłowe rozwiązanie dedykowane do fabryk, szczególnie tych, które na charakter produkcji nie mogą jej zatrzymać.

omron/omron-controltec


Rozwiązanie to spotyka się dużym zainteresowaniem, klienci wykorzystują robota sterylizującego do dezynfekcji nie tylko do hal produkcyjnych (praca robota obywa się najczęściej po zakończeniu pracy – okres nocny), ale można je spotkać również w takich miejscach jak szatnie, stołówki, biura, recepcje czy inne miejsca gromadzenia się
pracowników, osób postronnych.

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że robot sterylizujący Omron LD UV-C, przeszedł wymagane badania (np. EMC), posiada deklaracje zgodności WE i został nadany znak CE. Skuteczność i żywotność lamp UV – a w konsekwencji skuteczność systemu sterylizacji jest potwierdzone badaniami producenta i niezależnych jednostek badawczych. 

Controltec jest autoryzowanym system integratorem firmy Omron,  japońskiego dostawcy produktów automatyki przemysłowej i robotów. Rozwiązania Autonomous Mobile Robot  zastosowane w robotach serii LD pozwalają nawigować wykorzystując istniejącą infrastrukturę pomieszczeń, co nie wymaga kosztownej instalacji przy uruchomieniu i pozwala na dowolną modyfikację tras. Dodatkowo roboty LD potrafią omijać przeszkody na trasie przejazdu. Kompletna oferta firmy OMRON obejmuje roboty mobilne o udźwigu od 60 do 250kg dla zastosowań w przemyśle, logistyce, usługach medycznych i hotelowych.


Źródło: Omron, Controltec


Dodano 06.05.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Newsletter

  Reklama

 • Reklama

  Reklama

  Wydarzenia

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy