Szukaj w działach:

Przemysł ery cyfrowej na ITM Industry Europe

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

 

Budowanie relacji biznesowych i zaufania oraz prowadzenie wnikliwych rynkowych analiz prowadzi do wysokiej i silnej pozycji w branży przemysłowej.

Organizowane od kilku dekad przez Grupę MTP targi przemysłowe sprawiły, że Poznań stał się centrum światowych trendów tego sektora. Tematem przewodnim najbliższej edycji targów ITM Industry Europe będzie przemysł ery cyfrowej. Wieloletnie doświadczenie jest doceniane przez partnerów. Według szacunków organizatora na targach ITM Industry Europe w 2019 roku zaprezentowało się około 1000 wystawców z 26 krajów, a efektowne stoiska zaaranżowane zostały na 26500 m2. Zwiedzających profesjonalistów było w Poznaniu aż 18573 – zapoznali się oni z ofertą targów przyciągającą dzięki nowoczesnym maszynom, robotom i specjalistycznym urządzeniom.

Siła targów ITM

ITM Industry Europe to jedno z najważniejszych i największych wydarzeń w branży przemysłowej w Europie – wyniki mówią same za siebie. W czerwcu 2019 roku funkcję dyrektora targów ITM Industry Europe objęła Anna Lemańska, która komentuje: – „Targi tworzą nie tylko bogate ekspozycje liderów branży, ale także liczne konferencje, debaty i szkolenia. Czterodniowy program ITM Industry Europe co roku budowany jest na wiedzy doświadczonych ekspertów oraz wspierany przez kluczowe stowarzyszenia i instytucje branży przemysłowej. Mamy świadomość, że targi ITM nie mogłyby istnieć bez naszych wystawców. To oni są dla nas największą inspiracją i motywacją. Bez tej współpracy ITM byłyby dzisiaj w zupełnie innym miejscu. Dzięki temu wsparciu stale się rozwijamy i możemy z dumą organizować największe targi przemysłowe w Europie Środkowo-Wschodniej. Stoją za nami fakty, a nie tylko puste slogany reklamowe bez pokrycia w statystykach.”

Przemysł ery cyfrowej to temat nadchodzącej edycji targów. Cyfryzacja przemysłu znajduje swoje zastosowanie w całym procesie wytwórczym najnowszych technologii informatycznych (ICT) – począwszy od projektu, poprzez produkcję i eksploatację, a na utylizacji i ponownym przetwarzaniu kończąc.



Cyfryzacja jako klucz do sukcesu

Kluczem do sukcesu przedsiębiorców jest zrozumienie nadchodzących zmian i wdrożenie odpowiednich strategii. Wzmożona digitalizacja produktów oraz usług, nowopowstające modele biznesowe i nowe formy współpracy sprawiają, że jest ono niezbędne. Jak zaznacza Anna Lemańska: – „Nadal w Polsce przemysł – rozumiany jako produkcja – nie jest ucyfrowiony w tak wysokim stopniu jak chociażby branża usług. Tam automatyzacja jest prawdopodobnie dużo bardziej rozwinięta i dojrzała niż robotyzacja mechaniczna w przemyśle. Problem w tym, że przemysł bez ucyfrowienia i robotyzacji procesów przestaje być konkurencyjny, ponieważ rosną koszty operacyjne. Dlatego cyfryzacja w przemyśle to przyszłość. Obserwujemy ten trend. Patrząc na potentatów tej branży w krajach wysoko rozwiniętych można zauważyć, że era digitalizacji nadeszła na dobre. Widać intensyfikację działań testujących nowe rozwiązania oparte o technologie cyfrowe. W najbliższej dekadzie to właśnie cyfryzacja pozostanie głównym czynnikiem zmian społecznych i gospodarczych oraz nośnikiem wartości o rosnącym znaczeniu.”

Dzięki cyfryzacji otoczenie biznesowe ulega bardzo szybkim zmianom, co sprawia, że firmy są zmuszone do większej elastyczności i do dynamicznej reakcji, by zachować konkurencyjność. Biznes cyfrowy rozwija się w sieciowym systemie współpracy, charakteryzując się specyficzną kulturą i sposobem myślenia liderów rynku.

Gospodarka oparta na danych

Do ponadprzeciętnych korzyści polskiej gospodarki prowadzić mogą nowe modele biznesowe i zwiększenie produktywności. Inwestowanie w gospodarkę opartą o dane może okazać się być szczególnie korzystne, co popierają badania przeprowadzone przez Ministerstwo Cyfryzacji. Na stronie internetowej Ministerstwa przewiduje się, że do 2020 roku wartość danych może osiągnąć nawet 4% PKB Unii Europejskiej, 739 mld euro. Podobne wnioski wysnuć można analizując wyniki badań z 2018 roku, przeprowadzonych przez firmę analityczną IDC – International Data Corporation. Eksperci analizujący raport twierdzą, że do roku 2021 gospodarka cyfrowa generować będzie co najmniej 50% światowego PKB. Wdrażanie nowych technologii i cyfryzacja doprowadzą do szybszego podejmowania decyzji przez firmy, skuteczniejszego profilowania ofert i wprowadzaniu nowych produktów i usług na rynek. Sprawniej działać będzie ponadto komunikacja z klientami biznesowymi i partnerami, ze względu na wykorzystywanie wielu kanałów komunikacyjnych na raz.

Badanie IDC wykazuje, że do 2021 roku globalne wydatki przedsiębiorstw na usługi chmury obliczeniowej na świecie wyniosą ponad 530 mld USD, a aż 90% przedsiębiorstw będzie korzystać z serwisów i platform w chmurze. Poza kwestiami oszczędności czy uzyskiwanej elastyczności, rozwiązania chmurowe i ich wdrażanie staje się źródłem nieocenionych informacji.

 „W przemyśle produkcyjnym czy logistyce, a nawet sposobie funkcjonowania całych miast analiza bardzo dużych zbiorów danych pozwoli przewidywać potrzeby i zachowania użytkowników oszczędzając czas, energię i inne zasoby. Podniesie produktywność, efektywność i elastyczność w sferze produkcyjnej i usługowej. Te tematy są bliskie idei targów ITM Industry Europe. Trwają intensywne prace nad programem tego wydarzenia. Nie zabraknie tematów, które będą szczególnie przydatne praktykom. Zamierzamy również kontynuować sprawdzone koncepcje jak choćby tematyczne ścieżki zwiedzania. Mogę jednak zapewnić, że w tej edycji uczestników czeka także sporo nowości.” – przekonuje Anna Lemańska.

Targi ITM Industry Europe odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w dniach 2-5 czerwca 2020 roku w Poznaniu. Zwiedzający zobaczą salony rozmieszczone w ekspozycji: WELIDING (Salon Spawania i Cięcia), salon NAUKA DLA GOSPODARKI, SURFEX (Salon Technologii Obróbki Powierzchni, Poligon Umiejętności) oraz salony MACH-TOOL (Salon Obrabiarek i Narzędzi) i METALFORUM (Salon Metalurgii, Hutnictwa, Odlewnictwa i Przemysłu Metalowego, Park Odlewnictwa). Jednocześnie w tych samych dniach odbędą się targi Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog, 3D Solutions - targi druku i skanu 3D oraz Subcontracting.


Więcej informacji na stronie: www.itm-europe.pl


Źródła: Grupa MTP, www.gov.pl, www.idc.com

POWIĄZANE
Wszystko o KOMPOZYT-EXPO® 2019 Praktyczna wiedza i doświadczenie branżowe płynące wprost od specjalistów, nowe te...
Jak zadbać o rozwój technologiczny firmy? 30 czerwca 2021 odbędzie się konferencja Cyfrowa Transformacja w Biznesie, podczas kt&oac...
Branża opakowań spotka się na Packaging Innovations Już za niecały rok, 09-10 października 2024 r. w EXPO Kraków, odbędą się 16. Międz...
Technologia druku i skanu 3D w przemyśle Zastosowania drukarek 3D w lotnictwie i w branży automotive, druk 3D z metalu, transparen...
Automatyzacja w przemyśle spożywczym z KUKA Dostawa surowców, przetwarzanie, pakowanie, paletyzacja i przygotowanie żywności d...
Budowa Krajowego Centrum Przetwarzania Danych Centrum Projektów Polska Cyfrowa i Ministerstwo Cyfryzacji podpisały porozumienie ...
Partnerzy