Szukaj w działach:

Robot pomoże w szpitalnym laboratorium

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Firma ABB, która ma otworzyć swoje centrum technologii dla opieki zdrowotnej przy kampusie Texas Medical Center (TMC) w Houston, zapowiedziała wprowadzenie robotów współpracujących do laboratoriów medycznych.

Placówka, której otwarcie zaplanowano na październik 2019 roku, będzie pierwszym centrum badań ABB w dziedzinie opieki zdrowotnej. Firma będzie współpracować z personelem medycznym, naukowcami i inżynierami TMC nad budową niechirurgicznych zrobotyzowanych systemów medycznych, wykorzystywanych w logistyce oraz zautomatyzowanych technologiach laboratoryjnych nowej generacji.

"Rozwijane w Houston nowe procesy laboratoryjne przyspieszą manualne medyczne prace w laboratoriach, ograniczając i eliminując wąskie gardła, a także poprawi ich bezpieczeństwo" – powiedział Sami Atiya, dyrektor Biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej.
"Dotyczy to w szczególności badań nad nowymi zaawansowanymi technicznie terapiami, w tym antynowotworowymi, w których Texas Medical Center jest pionierem. Obecnie badania w tym zakresie wymagają przeprowadzania manualnych i czasochłonnych testów."

Czynnikiem ograniczającym liczbę pacjentów, jakich można poddać leczeniu, jest konieczność zaangażowania wysoko wykwalifikowanych specjalistów medycznych, którzy znaczną część swojego czasu przeznaczają na wykonywanie powtarzalnych zadań o niewielkiej wartości dodanej, jak przygotowywanie slajdów czy wirówek laboratoryjnych. Zatrudnienie robotów do zautomatyzowania tych czynności pozwoliłoby specjalistom skupić się na efektywnej i wymagającej większych umiejętności pracy. Z drugiej strony dzięki znacznemu przyspieszeniu badań więcej pacjentów zyskałoby dostęp do leczenia.

Po przeanalizowaniu procesów laboratoryjnych, które obecnie są przeprowadzane manualnie, ABB oszacowała, że dzięki automatyzacji możliwe jest zwiększenie liczby testów medycznych przeprowadzanych w skali roku nawet o 50 proc. Ponadto powierzenie powtarzalnych czynności robotom odciążyłoby ludzi, którym taka praca grozi urazami spowodowanymi powtarzającym się wysiłkiem.

W miarę starzenia się populacji kraje muszą przeznaczać coraz większą część swojego PKB na opiekę zdrowotną. Oprócz poprawy jakości leczenia, zwiększenie wydajności w opiece zdrowotnej dzięki automatyzacji mogłoby przyczynić się do złagodzenia niektórych problemów społecznych, politycznych i finansowych. Według wewnętrznych szacunków firmy ABB zapotrzebowanie rynku na niechirurgiczne roboty medyczne osiągnie prawie 60 000 do 2025 roku, co oznacza niemal czterokrotny wzrost w stosunku do 2018 roku.

Roboty współpracujące ABB, które już działają na całym świecie w laboratoriach badających żywność i napoje, sprawdzą się również w placówkach medycznych, ponieważ mogą pracować bezpiecznie i wydajnie obok ludzi, bez konieczności wygradzania stref bezpieczeństwa. Roboty będą wykonywać szereg powtarzalnych, delikatnych i czasochłonnych czynności, takich jak odmierzanie dawek, mieszanie i pipetowanie, a także przygotowywanie sterylnych instrumentów oraz załadunek i rozładunek wirówek.

Houston jest liczącym się globalnym ośrodkiem badań nad technologią medyczną. W swoim centrum badawczo-rozwojowym 20-osobowy zespół z biznesu robotyki ABB będzie miał do dyspozycji obiekt o powierzchni 500 m2, w którym oprócz laboratorium automatyki znajdą się także stanowiska do szkolenia robotów, sale konferencyjne oraz infrastruktura umożliwiająca wspólne prowadzenie prac z innowacyjnymi partnerami.

"Dzięki tej fascynującej współpracy Texas Medical Center może nadal przesuwać granice innowacyjnego współdziałania z najlepszymi partnerami w branży. Nasz ośrodek otwiera też drogę biznesowi robotyki ABB do rynku opieki zdrowotnej" – powiedział Bill McKeon, dyrektor generalny Texas Medical Center.
"Prowadzenie działalności w kampusie obsługującym 10 milionów pacjentów rocznie wymaga postawienia na efektywność i precyzję oraz na rozwijanie procesów, które ze swojej natury są łatwo powtarzalne."

Biznes robotyki ABB należy do pionierów w dziedzinie robotów przemysłowych i współpracujących oraz zaawansowanych usług cyfrowych. Jako jeden z największych na świecie globalnych dostawców robotów, biznes ten działa w 53 krajach i ponad 100 lokalizacjach. ABB dostarczyła już ponad 400 tys. rozwiązań z zakresu robotyki w różnych branżach przemysłu i szerokiej gamie zastosowań.


Źródło: ABB 


POWIĄZANE
Universal Robots z liczbą 1000 pracowników Firma Universal Robots, siedemnaście lat po jej założeniu w uniwersyteckiej piwnicy przez...
Robotyzacja wspiera WOŚP Jak obsługiwać robota przemysłowego, programować jego trajektorię i jak w praktyce się z ...
ABB wybuduje najnowocześniejszą fabrykę robotów Grupa ABB poinformowała, iż zainwestuje 150 milionów dolarów w Szanghaju w C...
Cisco Systems i Omron łączą siły Firmy Cisco Systems i Omron ogłosiły, że połączą siły, w celu zapewnienia możliwości korz...
68% firm nie jest gotowych na automatyzację Jak informuje Personnel Service, 68% przedsiębiorców uważa, że ich firma nie jest ...
Polski Ład - ulgi na robotyzację i rozwój W ramach programu "Polski Ład” planowane jest wprowadzenie reform gospodarczych tak...
Partnerzy