Czym są automatyczne wózki widłowe i jakie są ich zalety?
Obok autonomicznych robotów mobilnych AMR (platformowych) na rynku możemy spotkać autonomiczne roboty do transportu palet, które przypominają standardowe wózki widłowe. W tym rozwiązaniu zamiast wideł robot wyposażony jest w podnośnik nożycowy, który może podnosić palety bezpośrednio z podłogi na wysokość nawet 1 metra. W odróżnieniu od robotów platformowych, rozwiązanie to potrafi przewieźć paletę z podłogi z miejsca A do miejsca B i nie potrzebuje do tego dodatkowej zewnętrznej infrastruktury (podestów, stojaków, wind itd.).
Jest to kompletne rozwiązanie. Oczywiście jak w każdym tego typu rozwiązaniu robot tworzy sobie automatycznie mapę. Następnie należy tę mapę odpowiednio skonfigurować, nadać odpowiednie strefy, punkty poboru i odkładania palet, oraz zaprogramować odpowiednie zadanie. Nie trzeba być inżynierem, aby się nauczyć obsługi i programowania robota. Dwudniowe szkolenie pozwala przyswoić konieczną wiedzę, aby rozpocząć przygodę z robotem. Oczywiście dla osób, które mają zacięcie programistyczne i potrzebują wykrzesać z niego więcej, to jak najbardziej jest to możliwe. Takim przykładem jest możliwość integracji robota z systemami WMS czy ERP.
Tego typu roboty wdraża się bardzo szybko. Po wypakowaniu z pudełka średnio w tydzień robot jest gotowy do pracy na 3 zmiany.
Roboty przemysłowe tego typu są bardzo bezpieczne dzięki zastosowaniu szeregu czujników. Robot wyposażony jest w kilka skanerów laserowych, które pozwalają wykryć przeszkody na trasie robota, a następnie robot może je ominąć lub bezpiecznie się zatrzymać. Oczywiście podczas pobierania i odkładania palety bezpieczeństwo jest bardzo ważne. Robot na końcówkach wideł ma zainstalowane czujniki zbliżeniowe, a pomiędzy widłami dalmierz laserowy, dzięki któremu robot zatrzyma się, gdy np. ktoś wskoczy pomiędzy robota a pobieraną paletę, czy w miejsce, które robot będzie chciał ją odłożyć.
Mówiąc o tych robotach, nie można zapominać o tym, że robot powinien się ładować. Producenci starają się implementować rozwiązania, które w znacznym stopniu pozwolą skrócić czas potrzebny na ładowanie robota. Dzięki zastosowaniu automatycznej ładowarki 3 fazowej, robot potrafi naładować się od 25-100% w 15 min co pozwoli, aby robot pracował przez 4 godziny.
Oczywiście autonomiczny wózek widłowym można skonfigurować tak, aby pracował w większej flocie robotów w tym samym zakładzie produkcyjnym czy centrum logistycznym. Roboty wtedy synchronizują się miedzy sobą, ostrzegając o przeszkodach oraz bezpiecznie się wymijają.
Więcej o tym czym są automatyczne wózki widłowe i jakie są ich zalety, w kolejnym odcinku cyklu Porady Zrobotyzowane opowiada Łukasz Mąka z ASTOR.
Porady Zrobotyzowane
https://zrobotyzowany.pl/informacje/video/format-ekspert-radzi
Firmy - Roboty paletyzujące i transportujące
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/roboty-i-maszyny/roboty-paletyzujace-i-transportujace
Firmy - Roboty mobilne
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/roboty-i-maszyny/roboty-mobilne-moboty
Kooperator Zrobotyzowany - Wyślij zapytanie o robota
https://zrobotyzowany.pl/kooperator-wyslij-zapytanie
Kontakt z firmą ASTOR
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/firma/2300/astor
- Robotyzacja przez duże R - czyli Yaskawa na STOM-Robotics 2024
- Przemysł Zrobotyzowany na STOM-Robotics 2024
- Automatyzacja i robotyzacja produkcji w Bydgoszczy
- I Świętokrzyskie Forum Robotyki - Kielce
- Nowe trendy w produkcji automotive na #APS2024
- Nowoczesna forma przemysłu czyli INNOFORM® 2024
- Nowoczesne rozwiązania SCHUNK na STOM 2024
- Zrobotyzowana kooperacja Yaskawa Polska & Schmalz Polska
- Strefa bezpieczeństwa i testy uderzeniowe Troax Poland
- Jakie są trendy w automatyce i robotyce przemysłowej?
- Bezpieczna robotyzacja przemysłu na ITM 2024
- Innowacje w praktyce czyli robotyzacja i automatyzacja na wyciągnięcie ręki
- Duet targów TOOLEX i ExpoWELDING w Katowicach
- Innowacyjne przemysłowe w jednym miejscu