Co to są roboty mobilne AMR i jakie są ich zalety?
Organizacja zadań związanych z transportem materiałów do obszarów produkcji i linii montażowych czy transportem wyrobów gotowych na magazyn jest dla większości zakładów produkcyjnych procesem czasochłonnym i niewnoszącym wartości dodanej. Obecnie coraz częściej do transportu wewnętrznego zakłady produkcyjne lub centra logistyczne wykorzystują roboty mobilne tzw AMR.
Roboty przemysłowe AMR nie wymagają specjalnego oznakowania ścieżek do nawigowania. Bezpiecznie przemieszczają się omijając ludzi i przeszkody oraz dostosowując swoją ścieżkę w zależności od warunków. Roboty AMR są wyposażone w intuicyjne oprogramowanie do obsługi. Nie trzeba być inżynierem aby szybko nauczyć się jak zaprogramować ścieżkę ruchu robota. Z punktu widzenia Kierownika Produkcji czy Magazynu oprogramowanie robotów AMR można zintegrować z systemami MES, ERP lub WMS. Dzięki temu cały proces wysyłania zleceń do robotów i transportu wewnętrznego odbywa się automatycznie.
Co mogą transportować roboty AMR ?
Podzespoły elektroniczne, komponenty do produkcji np. pozycjonerów spawalniczych i inne materiały eksploatacyjne czy narzędzia do maszyn obróbczych (oczywiście w pewnych limitach wagowych i gabarytowych) z magazynu do obszaru produkcji Wyroby gotowe z obszaru produkcji na magazyn. Zużyte opakowania tekturowe z linii produkcyjnych do kontenera z makulaturą.
W jaki sposób wcześniej wykonywany był transport w zakładzie ?
Często transport wykonywany przez wózki widłowe, ale także z wykorzystaniem ręcznych paleciaków. Operatorzy wózków widłowych muszą być odpowiednio przeszkoleni, a coraz częściej się słyszy o różnych wypadkach wózków widłowych na produkcji. Jednym z częstych celów Kierowników Produkcji, który słyszę podczas rozmów jest zwiększenie bezpieczeństwa poprzez redukcję ruchów wózków widłowych na produkcji, co tym bardziej potwierdza nam że warto inwestować w roboty AMR.
Więcej o tym co to są roboty mobilne AMR i jakie są ich zalety, w kolejnym odcinku cyklu Porady Zrobotyzowane opowiada Łukasz Mąka z firmy ASTOR.
Porady Zrobotyzowane
https://zrobotyzowany.pl/informacje/video/format-ekspert-radzi
Firmy - Roboty mobilne
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/roboty-i-maszyny/roboty-mobilne-moboty
Kooperator Zrobotyzowany - Wyślij zapytanie o robota
https://zrobotyzowany.pl/kooperator-wyslij-zapytanie
Kontakt z firmą ASTOR
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/firma/2300/astor
- Robotyzacja przez duże R - czyli Yaskawa na STOM-Robotics 2024
- Przemysł Zrobotyzowany na STOM-Robotics 2024
- Automatyzacja i robotyzacja produkcji w Bydgoszczy
- I Świętokrzyskie Forum Robotyki - Kielce
- Nowe trendy w produkcji automotive na #APS2024
- Nowoczesna forma przemysłu czyli INNOFORM® 2024
- Nowoczesne rozwiązania SCHUNK na STOM 2024
- Zrobotyzowana kooperacja Yaskawa Polska & Schmalz Polska
- Strefa bezpieczeństwa i testy uderzeniowe Troax Poland
- Jakie są trendy w automatyce i robotyce przemysłowej?
- Bezpieczna robotyzacja przemysłu na ITM 2024