Szukaj w działach:

Partnerzy

Newsletter

Czy coboty są bezpieczne dla ludzi?


Jak w przypadku każdego pytania odnośnie bezpieczeństwa, jedyna słuszna odpowiedź brzmi: to zależy.

Przede wszystkim, pod kątem bezpieczeństwa musimy mówić o systemie zrobotyzowanym, a nie tylko o samym robocie. Składa się na niego robot, jego narzędzie (np. chwytak), peryferia – ogólnie całe otoczenie, w którym może dochodzić do kontaktu robota z człowiekiem.

Weźmy na przykład cobota obsługującego obrabiarkę CNC. Nawet jeśli sam robot będzie bezpieczny dla operatora, to może się okazać, że sam detal ma ostre krawędzie, które mogą stwarzać zagrożenie. Wtedy okazuje się, że nie możemy zezwolić na współpracę robota z człowiekiem.

Wtedy warto zadać sobie pytanie, czy instalacja cobota (zamiast klasycznego robota) w takiej aplikacji ma sens.
Wszystkie te wymagania opisują trzy dokumenty. Dwie części normy ISO 10218 opisują odpowiednio wymagania dla producentów robotów oraz dla integratorów systemów zrobotyzowanych. Podają między innymi, że wszystkie funkcje bezpieczeństwa w robocie powinny spełniać wymagania kategorii 3, PL (Performance Level). Informacje odnośnie współpracy robota z człowiekiem uzupełnia specyfikacja techniczna ISO/TS 15066. Opisuje ona bardziej konkretnie wymagania odnośnie wdrażania cobotów – np. dopuszczalne siły, z jakimi robot może uderzyć człowieka. Na razie jednak ten dokument ma wagę jedynie swojego rodzaju „poradnika”. Prace nad wpisaniem zawartych w nim wymagań do normy ISO 10218 ciągle trwają. Ich ukończenie jest planowane na 2021 rok.

Na pytanie czy coboty są bezpieczne, w kolejnym odcinku cyklu "Porady Zrobotyzowane" odpowiada Wojciech Łaś z firmy Mitsubishi Electric Europe B.V. .

Porady Zrobotyzowane
https://zrobotyzowany.pl/informacje/video/format-ekspert-radzi
Firmy - Roboty współpracujące (Coboty)
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/roboty-i-maszyny/roboty-wspolpracujace
Kooperator Zrobotyzowany - Wyślij zapytanie o robota
https://zrobotyzowany.pl/kooperator-wyslij-zapytanie
Mitsubishi Electric Europe B.V. Sp. z o.o.
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/firma/1371/mitsubishi-electric-europe-b-v-sp-z-o-o

Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Newsletter

  Reklama

 • Reklama

  Reklama

  Wydarzenia

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy