Szukaj w działach:

Zarządzanie produkcją i logistyką z systemem ANDON

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


A gdyby tak wykorzystać kolumnę sygnalizacyjną nie tylko do informowania o stanie maszyny, ale także jako źródło danych ułatwiające sterowanie produkcją i logistyką? Na pomysł taki wpadła firma WERMA. Jej inteligentny system przyzywowy SmartMonitor, rewolucjonizuje podejście do zbierania danych: robi to szybko, elastycznie i bez dużych nakładów na projektowanie i okablowanie.

Nazwa ANDON nie jest przypadkowa: bezpośrednio odwołuje się do metody wizualnej kontroli procesów stosowanej w systemie produkcyjnym Toyoty. W japońskich fabrykach funkcję elementu informującego o stanie linii produkcyjnej pełniła tablica wyposażona w trzy sygnały świetlne: zielony, żółty i czerwony. Firma WERMA podchwyciła ten pomysł, ale zamiast tablicy jako źródło sygnału zastosowała modułowe kolumny sygnalizacyjne, które z czasem stały się jej znakiem rozpoznawczym. Co więcej, połączyła je bezprzewodowo z komputerem, dzięki czemu otrzymała możliwość przekazywania sygnałów z maszyn na odległość. A uzupełniając całość o intuicyjne, funkcjonalne oprogramowanie, stworzyła system, który w czasie rzeczywistym nie tylko monitoruje stan urządzeń, ale także gromadzi i analizuje dane oraz zestawia je w formie tabel i wykresów, zapewniając wszechstronną kontrolę całości procesów produkcyjnych i około produkcyjnych w zakładzie.

System monitorowania Andon

Prosta konstrukcja, jeszcze prostsza konfiguracja

Największą zaletą rozwiązania firmy WERMA jest prostota: składający się zaledwie z kilku modułowych komponentów system może zostać wdrożony praktycznie wszędzie – zarówno w nowych zakładach produkcyjnych, jak i w już istniejących fabrykach dysponujących zróżnicowanym parkiem maszynowym o szerokim przekroju wieku i modeli urządzeń. Łatwa integracja przekłada się zaś bezpośrednio na niskie koszty wdrożenia: nie trzeba już tworzyć rozbudowanych projektów instalacji, kłaść okablowania ani instalować dodatkowej infrastruktury IT. Wszystko, czego potrzeba do integracji systemu, mieści się w niewielkim pudełku zawierającym cztery komponenty: modułową kolumnę sygnalizacyjną KombiSIGN, nadajnik WIN slave, odbiornik WIN master oraz panel sterowniczy ANDON SmartBox (do wykorzystania w manualnych stanowiskach pracy).

Taka struktura jest tyleż prosta, co genialna: wystarczy podłączyć nadajnik do kolumny sygnalizacyjnej zainstalowanej na maszynie, a odbiornik za pomocą kabla Ethernet lub złącza USB podpiąć do komputera albo serwera z zainstalowanym oprogramowaniem MDC (Machine Data Collection). I gotowe. Moduł WIN master jest w stanie w czasie rzeczywistym zbierać sygnały nawet z 50 stanowisk roboczych znajdujących się w zasięgu do 300 metrów. Ponieważ zaś każdy moduł WIN slave dysponuje funkcją przekazywania sygnału (repeatera), zasięg sieci może być w praktyce jeszcze większy. Co więcej, ponieważ kolumna może emitować sygnały w dwóch trybach: światłem ciągłym lub migającym, każde stanowisko dysponuje możliwością nadawania do ośmiu różnych komunikatów, którym można przypisać określone nazwy i znaczenia (np. czerwony – awaria maszyny, żółty – przestój linii, niebieski – brak materiałów).

Bez przewodów, bez zakłóceń

Sygnały statusowe przesyłane są w technologii radiowej w sieci WIN (Wireless Information Network) stworzonej specjalnie do tego celu przez firmę WERMA. Bezprzewodowy charakter sieci nie tylko rozwiązuje problem okablowania i zwiększa elastyczność całego systemu, ale w połączeniu z technologią radiową jest też niewrażliwy na zakłócenia, a tym samym niezawodny – niezależnie od warunków pracy.

To właśnie za pośrednictwem sieci WIN sygnały z kolumn trafiają do komputera lub na serwer, gdzie są przetwarzane na użyteczne informacje. Jakie to informacje? Zacząć należy od najbardziej podstawowych, tj. komunikatów o stanie każdej z maszyn zapewniających możliwość monitorowania jej pracy bez konieczności przebywania w hali produkcyjnej. Co więcej, system dysponuje funkcją wysyłania komunikatów mailowych z informacją o przestojach i awariach, a w razie potrzeby można go zintegrować również z bramką GSM, która umożliwi wysyłanie SMS-ów.

To jednak nie wszystko: ANDON zapisuje również gromadzone w systemie informacje na temat czasów pracy, przestojów i innych zakłóceń pracy maszyn, umożliwiając pogłębioną analizę wydajności poszczególnych stanowisk pracy. Dzięki temu pozwala łatwo zidentyfikować tzw. wąskie gardła i zaplanować działania zaradcze. A stąd już prosta droga do poprawy produktywności i efektywności całego zakładu.

Kadra kierownicza doceni natomiast funkcję tworzenia raportów w formatach Word, Excel i PDF, a także możliwość eksportowania danych do innych systemów. Umożliwia ona bowiem przeprowadzanie szczegółowych analiz pracy całych zakładów – a wszystko to w oparciu o całkowicie bezpłatne oprogramowanie dostępne na zasadach otwartej licencji.

Nie tylko automotive

Prosta instalacja i obsługa, elastyczność zastosowań i niskie nakłady na wdrożenie przekonały do systemu ANDON najbardziej zaawansowany technologicznie sektor przemysłu – branżę motoryzacyjną. Korzystają z niego m. in. Continental, TRW i Ketterrer, a więc przedsiębiorstwa, dla których wzrost produktywności stanowi kwestię „być albo nie być”. Ale nie tylko możliwość efektywnego i niezawodnego monitorowania procesów przekonuje do rozwiązania firmy WERMA. Branża logistyczna doceni na pewno udoskonalenie przepływu informacji, które zapewni szybką komunikacje między stanowiskami konfekcjonującymi a odpowiednimi służbami. Co ciekawe, system znalazł zastosowanie również w sieci supermarketów E. Leclerc, gdzie gromadzenie danych pozwoliło lepiej dostosować się do klientów i zmniejszyć kolejki.

W praktyce zakres zastosowania inteligentnych systemów sygnałowych jest jednak niemal nieograniczony: sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie konieczny jest stały nadzór nad pracą maszyn i linii produkcyjnych, zapewniając dostęp do szeregu użytecznych narzędzi nie tylko działom utrzymania ruchu, ale też kadrze kierowniczej i pracownikom produkcji, którzy nie będą wtedy się martwić o czynności pozaprodukcyjne. Dzięki większej przejrzystości procesów wszelkie niedobory, przestoje, awarie czy inne zdarzenia produkcyjne są automatycznie rejestrowane i przesyłane dalej w formie czytelnych komunikatów. A sam zakład niedużymi nakładami środków niemal z dnia na dzień wkracza w nową erę – erę Przemysłu 4.0.


Źródło: Instom 

INSTOM sp. z o.o.
Brukowa 20
91-341 Łódź
48 42 640 75 85
POWIĄZANE
Roboty Kawasaki w fabryce farb Śnieżka Aby spełnić wysokie wymagania jakościowe, Zarząd Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka S....
ABB robotyzuje kompletację zamówień w Heemskerk W zakładzie przetwórczym Heemskerk, roboty ABB zautomatyzowały kompletację zam&oac...
Dołącz do inicjatywy zrzeszającej Polski przemysł Wspieranie i promowanie nowoczesnej i innowacyjnej produkcji przemysłowej w Polsce to nad...
Technologie Przemysłu 4.0 w dobie pandemii COVID-19 Jak wynika z badania Digitalizacja polskich przedsiębiorstw przemysłowych w dobie pandemi...
Zawalcz o tytuł Innowatora Śląska 2020 Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju już po raz dwunasty zaprasza do u...
Cztery oblicza Przemysłu 4.0 - debata Już w przyszłym tygodniu tj. w czwartek 12 maja 2022 r. o godz. 10:00, odbędzie się druga...
Partnerzy