Szukaj w działach:

W robotykę i AI będą inwestować wszystkie branże

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Zdaniem ekspertów Deloitte do 2021 roku wydatki firm na rozwój i wdrożenie systemów sztucznej inteligencji wyniosą w skali globalnej 200 mld dolarów. W robotykę i technologie kognitywne będą inwestować wszystkie branże.

O znaczeniu automatyzacji i robotyzacji dla biznesu była mowa podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Jak przekazują eksperci Deloitte, rozwoj technologii sprawia, że dotychczasowe funkcjonowanie przedsiębiorstw przestaje być efektywne. Firmy rozwiazania problemu upatrują we wdrażaniu sztucznej inteligencji, automatyzacji oraz robotyzacji. Według danych Deloitte tempo wzrostu wydatków firm na implementację technologii kognitywnych będzie rosło średnio rokrocznie w latach 2017-2021 o 50 proc. w skali globalnej. 

Zdaniem ekspertów Deloitte jest kilka czynników które napędzają rozwój technologii.
"Są to przede wszystkim rosnące ilości danych, które firmy muszą przetworzyć. Do tego rozwój internetu i możliwości chmur obliczeniowych sprawiają, że firmy są coraz bardziej obecne w sferze cyfrowej. Dodatkowo powstające algorytmy uczenia maszynowego pozwalają na wykorzystanie robotów w nowych rolach" – mówi Paweł Zarudzki, Starszy Menedżer w Dziale Konsultingu Deloitte, Lider zespołu robotyzacji i automatyzacji kognitywnej.
Wzrost wydatków na wdrożenie systemów sztucznej inteligencji (AI) w latach 2017-2021 ma wynieść 50 proc., oznacza to że łączne wydatki na poziomie 200 mld dolarów. Jak przewiduję eksperci Deloitte w analizie „Cognitive technologies. A technical primer” .

Z badania Deloitte „The robots are ready, are you” wynika, ze spośród tych firm, które znajdują się już na etapie wdrażania robotyki, 78 proc. oczekuje zwiększenia nakładów finansowych w ciągu kolejnych trzech lat. Natomiast ci, którzy są w fazie pilotażu planują średnio wydać na ten cel 1,5 mln dolarów.

– "Technologie kognitywne oferują różnorodne rozwiązania, wykraczające poza tradycyjne zastosowania, takie jak automatyzacja procesów i redukcja kosztów. Sztuczna inteligencja może zastąpić niektóre ludzkie zadania oraz istotnie wesprzeć proces podejmowania decyzji. Przewaga konkurencyjna będzie osiągana poprzez wzmocnienie ludzkich możliwości, a nie tylko ich zastępowanie czy replikowanie" – mówi Paweł Zarudzki.

– "Nie bałbym się, że nie będziemy mieli pracy, ta praca będzie po prostu inna – skomentował uczestnik panelu Paweł Sujecki, Prezes zarządu ProService Finteco. – Te zawody, które wymagają kreatywności pozostaną w rękach ludzkich. Ten obraz utraty pracy nie jest taki czarny. Powinniśmy cały czas podnosić nasze kwalifikacje, aby być bardziej atrakcyjni dla pracodawcy. Inaczej trudno będzie nam konkurować z innymi gospodarkami" – dodała w trakcie panelu Jolanta Jaworska, Wiceprezes ds. publicznych i regulacji, IBM Polska.

Zastosowanie automatyzacji, robotyki i sztucznej inteligencji w biznesie gwałtownie przyspiesza. Aż 41 proc. dyrektorów HR biorących udział w globalnym badaniu Deloitte „Human Capital Trends. Rise of the social enterprise” ocenia ten temat jako bardzo ważny. Prawie połowa (47 proc.) respondentów twierdzi, że ich organizacje są głęboko zaangażowane w projekty automatyzacji, 24 proc. wykorzystuje sztuczną inteligencję i robotykę do wykonywania rutynowych zadań, 16 proc. do podnoszenia ludzkich umiejętności i 7 proc. do całkowitej restrukturyzacji.

Zdaniem firm roboty mogą zastąpić jedną piątą pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin, a jednocześnie pozwalają na zwiększenie przychodów. W opinii menedżerów inwestycje w robotykę mają szansę zwrócić się już po niespełna dwunastu miesiącach. Inne szacunki, które pojawiają się w raporcie Deloitte „Automation is here to stay, but what about your workforce?” mówią o tym, że roboty są w stanie zastąpić 16 proc. pracujących osób i to już do 2025 roku.


Źródło: Deloitte, Fotolia
 
POWIĄZANE
Smart Factory na ITM Polska 2019 Jesteśmy świadkami czwartej rewolucji przemysłowej, która ma szansę wprowadzić do ...
Zrobotyzowane 11 Forum Gospodarcze Poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej to misja organizatoró...
Roboty Kawasaki w Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii powstało w podwrzesińskich Grzymysławicac...
Rozwój robotyzacji w polskim przemyśle Dynamiczny rozwój robotyzacji polski przemysł ma dopiero przed sobą, jednak już dz...
Firmy chcą inwestować w sztuczną inteligencję Według raportu Accenture Technology Vision 2019, 60 proc. firm chce w tym roku inwestować...
Raport IFR: rekordowa sprzedaż robotów w Polsce Według najnowszego raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR), rok 2018 był pod wzg...
Partnerzy