Coboty: kluczowy element łatwej automatyzacji przemysłowej
Co robią coboty, jak wspierają produkcję i jak rozwija się firma Kassow Robots od czasu przejęcia większości jej udziałów przez Bosch Rexroth.
Roboty kolaboracyjne (coboty) stają się istotnym sposobem wspierania producentów w zwiększaniu ich produktywności. Są silne, szybkie i proste w użyciu, dzięki czemu mogą sprawić, że procesy produkcyjne staną się bardziej wydajne, a sama działalność – bardziej konkurencyjna.
Wiele wydarzyło się w ciągu półtora roku, odkąd duński producent cobotów stał się częścią Bosch Rexroth: dzięki przeprowadzce do nowej lokalizacji możliwe stało się zwiększenie mocy produkcyjnych w wysoce profesjonalny sposób i znaczne zwiększenie wydajności produkcji. Zespół powiększył się w Kopenhadze, gdzie firma została założona, w oddziale w Pradze oraz w zespole sprzedaży z siedzibą w Ulm. Firma Kassow Robots znacznie rozszerzyła swoją globalną działalność sprzedażową, uczestnicząc w targach branżowych w różnych krajach oraz w wydarzeniach organizowanych przez firmę Bosch Rexroth.
Nieprzerwany rozwój rynku robotów kolaboracyjnych
Roboty kolaboracyjne to ważny element inteligentnej produkcji oraz skuteczny sposób na redukcję kosztów przy jednoczesnym zabezpieczeniu produkcji w obliczu panujących obecnie braków siły roboczej. Są one coraz częściej wykorzystywane w przemyśle do automatyzacji procesów realizowanych w tej samej przestrzeni roboczej, w której pracują ludzie. Umożliwiają one małym i średnim przedsiębiorstwom automatyzację z pomocą własnego personelu, ponieważ mogą być łatwo programowane i obsługiwane przez niemal każdego. Już teraz zapotrzebowanie na nie jest duże, a rynek ten nadal będzie się rozwijał.
Coboty mogą z łatwością wykonywać szereg różnych zadań oraz udostępniają wiele elastycznych opcji automatyzacji, które niosą ze sobą znaczne korzyści:
- Można je łatwo zintegrować z procesem produkcyjnym przy minimalnych zmianach w pozostałej części linii – zapewniając w ten sposób opłacalny punkt wejścia do automatyzacji z wykorzystaniem robotów, którą z czasem można rozszerzać.
- Są szybkie i dokładne, co poprawia wydajność produkcji i pomaga obniżyć ogólne koszty operacyjne.
- Pracują bezpiecznie ramię w ramię z ludźmi.
- Przejmują pracochłonne lub powtarzalne czynności, pozwalając pracownikom skupić się na zadaniach o większej wartości dodanej, co pomaga rozwiązać problem niedoboru umiejętności.
Siedem osi i duża elastyczność
W Bosch Rexroth coboty postrzegane są jako ważna i wszechstronna gałąź przyszłościowych rozwiązań automatyzacji przemysłu. To właśnie dlatego firma Bosch Rexroth rozszerzyła ofertę produktów o roboty współpracujące firmy Kassow Robots.
Firma ta opracowuje, produkuje i sprzedaje unikatowe i wydajne 7-osiowe lekkie roboty współpracujące do zastosowań przemysłowych. Są one niezwykle przyjazne dla użytkownika, dzięki czemu zapewniają firmom dużą elastyczność oraz umożliwiają małym i średnim przedsiębiorstwom bez własnych specjalistów ds. robotyki osiągnięcie złożonej automatyzacji i programowanie w opłacalny i niezależny sposób.
Firma Kassow Robots zaprojektowała swoje roboty z myślą o pracy w najciaśniejszych przestrzeniach produkcyjnych. Zostały one wyposażone w siedem osi, potrafią sięgać za narożniki jak ludzkie ręce i podnosić ładunki o masie do 18 kg. Obecnie rodzina produktów obejmuje pięć modeli robotów współpracujących o zasięgu od 850 do 1800 milimetrów i prędkości przegubów do 225 stopni na sekundę.
Nieustannie opracowywane są nowe produkty. Na tegorocznych targach Automatica firma Kassow Robots zaprezentowała rozwiązanie Edge Series: prototyp kontrolera zintegrowanego z podstawą cobota. Brak konieczności umieszczania dodatkowej szafy sterowniczej w pobliżu robota sprawia, że 7-osiowe roboty współpracujące mogą być wykorzystywane w jeszcze bardziej elastyczny sposób i z użyciem mniejszej ilości miejsca, co jest bardzo ważne w przypadku zastosowań mobilnych, takich jak roboty autonomiczne (AMR – Autonomous Mobile Robot).
Przygotowania do dalszego rozwoju
Dzięki większościowemu udziałowi Bosch Rexroth firma Kassow Robots rozszerza obecnie swoją działalność produkcyjną i sprzedażową na całym świecie. Z dyrektorem generalnym i współwłaścicielem Kristianem Kassowem na czele firmy, zespół jest gotowy do wprowadzenia swoich produktów na światową scenę poprzez udział w targach i wydarzeniach wewnętrznych, a także rozwój sieci partnerów handlowych. Obecnie ich grono obejmuje ponad 60 partnerów na całym świecie, a liczba ta stale rośnie.
Inżynier elektronik Nikolaj Thorup Frederiksen pracuje nad nową serią produktów KR Edge Series (źródło zdjęcia: Kassow Robots). |
Aby wspierać dalszy rozwój, rok temu firma Kassow Robots przeniosła się do nowej lokalizacji. Nowoczesny budynek w Kastrup, niedaleko Kopenhagi, zapewnia wystarczającą przestrzeń nie tylko do zwiększania mocy produkcyjnych, ale także na potrzeby działań rozwojowych i zaplecza biurowego. Większa zdolność produkcyjna oznacza również większa przestrzeń do testowania – po montażu roboty kolaboracyjne przechodzą zautomatyzowany program testowy, zanim zostaną zapakowane i przygotowane do dostawy.
„Ostatnie półtora roku przebiegło pod szyldem ekscytującego i pełnego wyzwań procesu skalowania, który z powodzeniem opanowaliśmy dzięki naszemu wysoce zmotywowanemu zespołowi. Oczywiście naszym głównym celem jest dostarczanie najnowocześniejszych technologii w wysokiej jakości, zgodnie z wymogami rynku.” - powiedział Kristian Kassow, Dyrektor generalny Kassow Robots.
Jak coboty współpracują z produktami Bosch Rexroth?
Wszystkie pięć lekkich cobotów Kassow Robots komunikuje się płynnie z platformą sterowania ctrlX CORE. Dodatkowo stale rozbudowywany jest ekosystem sterowników, które ułatwiają konfigurację urządzeń peryferyjnych komunikujących się z robotami, takich jak chwytaki i kamery. W efekcie liczba kompatybilnych narzędzi i urządzeń na końcu ramienia robota stale rośnie, co sprawia, że zakres ich zastosowań rośnie praktycznie każdego dnia.
Liczby mówią same za siebie: duże zamówienie od Project Service & Production
Firma Project S&P, integrator systemów i klient Kassow Robots, specjalizujący się w optymalizacji procesów produkcyjnych, opracowała rozwiązanie automatyzacji dla przemysłu tekstylnego, którego zadaniem jest wspieranie procesu podawania szpul do maszyn.
Elastyczne rozwiązanie do podawania szpul do maszyn (źródło zdjęcia: Project S&P i Kassow Robots). |
Aby zapewnić płynną zmianę szpul przędzy, firma Project S&P opracowała i zbudowała mobilne rozwiązanie manipulacyjne z wykorzystaniem robota współpracującego. Zautomatyzowane pojazdy zostały wyposażone w specjalny magazyn, system obsługi i cobota KR1018 firmy Kassow Robots. Częścią rozwiązania jest oś liniowa, dzięki której cobot może podawać szpule do maszyn na różnych wysokościach.
Oprócz przejęcia ręcznych zadań związanych z obsługą bardzo dużych ciężarów, możliwości automatyzacji 7-osiowego robota KR1018 przyczyniają się do płynniejszej zmiany pakietów przędzy. W efekcie oszczędności są osiągane na trzech poziomach: poprzez redukcję kosztów personelu, lepszą jakość otrzymywaną w tym samym czasie (dzięki delikatniejszej obsłudze opakowań) oraz możliwość śledzenia materiałów – a wszystko to dzięki zastosowaniu tego rozwiązania do automatyzacji. Nie byłoby to możliwe w przypadku konwencjonalnego robota 6-osiowego. Sukces tego rozwiązania spowodował, że większa liczba robotów kolaboracyjnych jest obecnie dostarczana do klienta.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Kassow Robots, odwiedź stronę internetową: https://www.boschrexroth.com/pl/pl/produkty/grupy-produktow/kassow-robots/
Źródło: Bosch Rexroth
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?