Szukaj w działach:

Coboty HC10 robotyzują produkcję oświetlenia

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

 

Zainstalowane w firmie Fagerhult Belysning coboty HC10 od Yaskawa pozwoliły lepiej wykorzystać potencjał pracowników.


Firma Fagerhult Belysning została założona w połowie lat czterdziestych i obecnie stanowi część Fagerhult Group, jednej z wiodących firm branży oświetleniowej w Europie, obejmującej dwanaście różnych marek i zatrudniającej 4100 pracowników na całym świecie. Firma oferuje najwyższej klasy rozwiązania dla branży oświetleniowej, które poprawiają komfort życia ludzi w środowiskach zawodowych i publicznych, takich jak biura, szkoły, służba zdrowia oraz rozwiązania przeznaczone do zastosowań na zewnątrz.

W 2021 roku trzy roboty HC10 trafiły do firmy Fagerhult stanowiąc nieoczekiwaną szansę, którą należało jak najlepiej wykorzystać. Firma Fagerhult miała już doświadczenie w zakresie automatyzacji dzięki zastosowaniu pięciu klasycznych robotów Yaskawa Motoman, ale miała niewielkie doświadczenie w zakresie robotów współpracujących. Chcąc samodzielnie stworzyć skuteczne rozwiązanie, firma Fagerhult stanęła przed wyzwaniem podzielenia produktów ze względu na zadania montażowe dla robotów oraz przetestowania, oceny i stworzenia wydajnej aplikacji bez pomocy z zewnątrz.

Dzięki wstępnemu szkoleniu i wsparciu ze strony firmy Yaskawa, dział automatyki firmy Fagerhult był w stanie samodzielnie przeprowadzić wszystkie testy, ocenić i opracować aplikację.

Do zadań robota należały:

  • montaż (wejście przewodu/wtyczki)
  • montaż (panel na zatrzaski)
  • przykręcanie śrub (mocowanie sterownika)
  • pobieranie i rozmieszczanie (listwy zaciskowe).

 

yaskawa Coboty HC10 robotyzują produkcję oświetleniaZnaczniki RFID są używane do śledzenia komponentów, które mają być zamontowane w każdym produkcie. Dzięki skanerom bezpieczeństwa roboty mogą pracować na przemian w trybie przemysłowym z pełną prędkością i w trybie współpracy ze zredukowaną prędkością.

Po wdrożeniu cobotów osiągnięto:

  • Ponad 240 sztuk produktów dziennie wytwarzanych w produkcji wysokoseryjnej.
  • Poprawę ergonomii dzięki redukcji powtarzalnych i uciążliwych zadań wykonywanych ręcznie.
  • Przyszłościowy system, w którym całe doświadczenie i know-how w zakresie aplikacji i programowania pozostaje w firmie.


Takie podejście do automatyzacji sprawiło, że firma Fagerhult postanowiła w przyszłości realizować kolejne projekty z zakresu automatyzacji z wykorzystaniem robotów.

 

Źródło: Yaskawa

YASKAWA Polska Sp. z o.o.
Duńska 11
54-427 Wrocław
+48 71 792 86 70
Partnerzy