Szukaj w działach:

Robotyzacja wspiera WOŚP

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Jak obsługiwać robota przemysłowego, programować jego trajektorię i jak w praktyce się z nim porozumiewać? To zagadnienia, z którymi zmierzyli się uczestnicy warsztatów organizowanych przez firmę Robotycy.com. Do ćwiczeń wykorzystany został jeden z najnowszych robotów przemysłowych ABB, model SWIFTI. Dochód ze szkolenia w całości zasilił cele 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.


Warsztaty to pomysł firmy Robotycy.com, która specjalizuje się w programowaniu robotów przemysłowych i dzieląc się wiedzą, dokłada swoją cegiełkę dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku odbyła się już trzecia edycja charytatywnego szkolenia. 


- Postanowiliśmy, że będziemy wspierać WOŚP, robiąc to, co potrafimy najlepiej. Uczymy podstaw robotyki każdego, kto wylicytuje miejsce na naszych warsztatach. Do tej pory zgłaszały się do nas zarówno młode osoby, które dopiero wybierają kierunek studiów, jak i właściciele firm, planujący zainwestować w automatyzację. Niezależnie od stopnia zaawansowania to właśnie możliwość obsługi prawdziwego robota przemysłowego i obserwowanie jego „reakcji” przyciąga uczestników najbardziej - mówi Dobromiła Włodarska, robotyk i członek zarządu Robotycy.com.


Nauka i praktyka ramię w ramię z robotem 

Partnerem tegorocznej edycji warsztatów została firma ABB, która udostępniła kursantom jeden z najnowszych robotów przemysłowych w swoim portfolio, model SWIFTI. Jeden z najnowszych cobotów z oferty ABB wypełnia lukę pomiędzy robotami klasycznymi oraz współpracującymi. Robot charakteryzuje się wydajnością na poziomie robotów przemysłowych, umożliwiając bezpieczną współpracę i jednocześnie zapewniając łatwość obsługi. Jego programowanie umożliwia prosty interfejs i intuicyjne oprogramowanie ABB RobotStudio®, z którym radzą sobie nawet początkujący użytkownicy pierwszy raz korzystający z robota. Przyjazna obsługa sprzętu pozwoliła uczestnikom szkolenia krok po kroku wejść do świata robotyzacji.

robot ABB model SWIFTI
Fot.: Robot SWIFTI, jako jeden z oferty cobotów ABB, jest idealnym robotem do rozpoczęcia swojej
przygody z programowaniem i robotyzacją Podczas całego dnia zajęć uczestnicy mieli okazję od razu przećwiczyć omawiane zadania zarówno na robocie, jak i w środowisku wirtualnym. Kursanci dowiedzieli się, jak zbudowany jest robot oraz w jaki sposób wykorzystać jego możliwości, m.in. tworząc podstawowy program, projektując trajektorię czy przenosząc przedmioty z punktu „A” do „B”. Miejsca dla swoich pracowników na tegorocznych zajęciach wylicytowała firma produkująca profile aluminiowe. Przedsiębiorstwo planuje robotyzację zakładu i zaczyna od szkolenia załogi, by przybliżyć jej działanie sprzętu. - Bardzo często pojawiamy się w momencie, gdy firmy rozszerzają produkcję lub zmieniają ją na nowy typ i widzimy, że firmy w Polsce bardzo interesują się robotyzacją. Zaczynamy wkraczać w etap kiedy nie tylko ogromne zakłady z branży motoryzacyjnej, które masowo wykorzystują roboty, automatyzują swoją produkcję. Obecnie dla każdego przedsiębiorstwa ważna jest nie tylko kwestia finansowa, ale też łatwość obsługi robotów i ich proste wdrożenie dla pracowników i służb utrzymania ruchu - dodaje Dobromiła Włodarska.
- Skoro szkolenie z programowania robotów przemysłowych zostaje już trzeci rok z rzędu wylicytowane na aukcji charytatywnej WOŚP, świadczy to o rosnącej popularności robotyki nie tylko wśród przemysłu. Jako firma technologiczna bardzo chętnie wspieramy tego typu inicjatywy, a robot SWIFTI, jako jeden z oferty cobotów ABB, jest idealnym robotem do rozpoczęcia swojej przygody z programowaniem i robotyzacją. Intuicyjny i dostosowany do współpracy z człowiekiem o niewielkich gabarytach, ale jednocześnie o osiąganej wydajności i konstrukcji robota przemysłowego, z pewnością pozwolił uczestnikom na wstępne zapoznanie się ze światem robotyki przemysłowej - mówi Jakub Stec, dyrektor sprzedaży Lokalnej Jednostki Biznesu Robotyka ABB. Dochód z warsztatów robotyki został w całości przekazany na cele charytatywne Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku grała na rzecz polskiej okulistyki dziecięcej. 

Źródło: ABB
Redaktor: MRR
ABB Sp. z o.o.
Żegańska 1
04-713 Warszawa
+48 2222 3 7777
POWIĄZANE
Optymalizacja procesu rekrutacji Tematem przewodnim tegorocznego X Certyfikowanego Kongresu Szefów Produkcji będą n...
Wnioski i przesłanie Forum Inżynierów Przyszłości 2020 23 października 2020 roku odbyło się Forum Inżynierów Przyszłości, w czasie kt&oac...
ABB inwestuje w systemy spawalnicze Scalable Robotics ABB inwestuje w Scalable Robotics, aby wzbogacić portfolio systemów spawalniczych ...
Nowe centrum szkoleniowo-pokazowe Bosch Rexroth W ramach sieci innowacyjnych ośrodków szkoleniowych CU.BE, firma Bosch Rexroth utw...
Zrobotyzowany i zintegrowany system gięcia W przemyśle hasło „innowacja” często odnosi się do zupełnie nowej technologii...
Firma norelem poszerza asortymen Firma norelem rozszerza asortyment o 30 000 nowych komponentów standardowych. Firm...
Partnerzy