Szukaj w działach:

ABB poszerza portfolio robotów przejmując Codian Robotics

 

 

Rozszerzając swoje portfolio szybkich robotów przemysłowych, ABB będzie w stanie skuteczniej wspierać wytwórców w zakresie precyzyjnej i higienicznej produkcji. Roboty typu delta to przy okazji bardzo skuteczne narzędzie w czasie pandemii.

Oferta Codian Robotics B.V., niderlandzkiego producenta robotów typu delta, obejmuje wyspecjalizowaną linię urządzeń wykorzystywanych w warunkach produkcyjnych, które wymagają precyzji oraz wysokich standardów higienicznych i sanitarnych. Przykładem takich sektorów jest branża spożywcza i farmaceutyczna.

Transakcja jest efektem coraz większego zaangażowania ABB w rozwijający się obszar robotów typu delta, które okazują się doskonałym rozwiązaniem na czas nowych, pandemicznych standardów i obostrzeń.


- Dzięki tej strategicznej inwestycji będziemy w stanie jeszcze lepiej wspierać naszych partnerów w modernizacji linii produkcyjnych. Urządzenia typu delta wyróżniają się wysoką precyzją oraz stanowią skuteczne narzędzie w stosowaniu dystansu społecznego. Nasz optymizm podzielają eksperci z AMA (Advanced Market Analitics), którzy prognozują, że w tym roku wartość rynku robotów typu delta wzrośnie o blisko 10 proc. - mówi Michał Kaźmierczak, dyrektor biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB w Polsce.


Robot do zadań specjalnych

Codian Robotics posiada wyróżniające się na rynku portfolio maszyn z higieniczną konstrukcją, która pozwala na bezpieczną obróbkę otwartej żywności. Obecnie większość robotów działających w przemyśle spożywczym nie została zaprojektowana z myślą o bezpośrednim kontakcie z produktami spożywczymi. 


- Dostrzegamy duże zapotrzebowanie na roboty wykonujące czynności podnoszenia i umieszczania przy zachowaniu wysokich standardów higienicznych, których stosowanie dodatkowo wymusza pandemia COVID-19. Nasi klienci z sektora spożywczego, farmaceutycznego oraz logistyki wykazują szczególnie duże zainteresowanie potencjałem automatyzacji, która zapewni im sprawne funkcjonowanie łańcuchów dostaw przy jednoczesnej ochronie pracowników - tłumaczy Sami Atiya, dyrektor globalnego biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB.


Dzięki tej inwestycji partnerzy ABB będą mieć możliwość zakupu zintegrowanych rozwiązań z jednego źródła, w ramach strategii „maszynocentrycznej robotyki”. Strategia ta integruje automatyzację maszyn i sterowanie robotami w ramach jednej platformy.

Kompletne rozwiązania

Siedziba główna Codian Robotics znajduje się w niderlandzkim Edei, gdzie zatrudnianych jest łącznie 20 osób. Dla klientów ważne jest to, że sprzedaż firmy nie będzie miała wpływu na prowadzone do tej pory projekty – Codian Robotics nadal będzie obsługiwać ich bezpośrednio. 


- Ta transakcja doskonale wpisuje się w naszą strategię, która koncentruje się na wdrażaniu przełomowych technologii, wspierających naszych klientów w wykorzystaniu potencjału automatyki. To zwiększy ich elastyczność w szybko zmieniającym się otoczeniu biznesowym - dodał Atiya.


Robot z innego świata

Najpopularniejszym robotem w portfolio ABB jest IRB 2400, który został opracowany zgodnie z duchem biomimikry. To metoda tworzenia projektów i konstrukcji w technologii odwołującej się do natury. Robot przemysłowy, który ma posiadać stawy nadgarstkowe, łokciowe i barkowe – jak człowiek – jest dobrym przykładem biomimikry.

Projektując systemy zrobotyzowane, inżynierowie często zwracają uwagę na struktury mięśniowo-szkieletowe zwierząt i ludzi. Ma to logiczne uzasadnienie. 


- Projektując robota przeznaczonego do zadań, które dotychczas wykonywane były manualnie, oczywistym było czerpanie inspiracji z natury. Ma to szereg zalet, ale niekiedy może też ograniczać - zauważa Michał Kaźmierczak. - Tym, co sprawia, że robot delta jest fascynujący, to całkowite odejście od ograniczeń biomimikry. To wydajna, zoptymalizowana maszyna, inspirowana nie naturą, ale czystą matematyką i geometrią. 


Włączenie Codian Robotics do rodziny ABB jest kolejnym krokiem w umacnianiu pozycji czołowego dostawcy zaawansowanych i kompleksowych rozwiązań dla sektora wytwórczego. Zgodnych z filozofią Industry 4.0.


Źródło: ABB Sp. z o.o.
Redaktor: MRR

ABB Sp. z o.o.
Żegańska 1
04-713 Warszawa
+48 2222 3 7777
POWIĄZANE
Zaproszenie na ExpoWELDING 2018 Sosnowiecka Expo Silesia w dniach 16-18 października br. będzie miejscem prezentacji nowy...
Ruszyło Centrum Programowania Robotów Przemysłowych Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchomiła na Wyspie Ostrów Centrum Programo...
Programowanie robotów? Bez obaw! Według najnowszych planów rządu, od stycznia 2021 roku polskie firmy będą mogły sk...
Roboty Delta - przegląd rynku 2020 Roboty Delta podobnie jak robot SCARA idealnie sprawdzają się w aplikacjach typu pick&...
TARGI ALUMINIUM & NONFERMET 2021 Targi Kielce zapraszają na kolejną XVI edycję Międzynarodowych Targów Aluminium i T...
Druk 3D nie tylko w dobie kryzysu Popularność druku 3D nie jest zaskakująca. Trend rozwoju tej technologii jest widoczny od...
Partnerzy