3 trendy dla fabryk przyszłości
Fabryki przyszłości są już dostępne dla wielu polskich firm. Jednak różne przedsiębiorstwa charakteryzują się różnym poziomem dojrzałości technologicznej, a samo wdrażanie nowych rozwiązań to najczęściej proces. W odpowiedzi na obecną sytuację, w tym pracę zdalną, która staje się coraz bardziej popularna, tempo digitalizacji może wkrótce przyspieszyć.
Wiele polskich przedsiębiorstw już korzysta z innowacyjnego oprogramowania, m.in. tworzy, a także definiuje nowe produkty, wykorzystując systemy CAD. Jest to jednak technologia, która - choć stale doskonalona - jest znana od dłuższego czasu. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom klienta, warto dokonywać inwestycji w rozwiązania przyszłości. Poniżej opisane zostały trzy trendy z zakresu Przemysłu 4.0, które już zaczynają odmieniać polskie firmy, zbliżając je do stworzenia prawdziwej fabryki przyszłości.
Trend 1: cyfrowy bliźniak
Jednym z rozwiązań, które staje się coraz bardziej popularne i na pewno w przyszłości zyska jeszcze większe uznanie, jest tak zwany cyfrowy bliźniak. Aby producent mógł szybko oraz elastycznie wprowadzać zmiany w produkcie, powinien mieć jego zwirtualizowaną wersję, dzięki której od razu wie, jak wpływa to na sam proces produkcji. Technologia cyfrowych bliźniaków może też pomóc w serwisowaniu. Posługując się wirtualną wersją eksploatowanego produktu, można ocenić, które części należy wymienić lub ulepszyć w danym momencie.
Cyfrowy bliźniak jest odpowiednim rozwiązaniem w przypadku dostarczania nie tylko samych produktów, ale również powiązanych usług, przykładowo: autobusów oraz ich serwisu. Dzięki chmurze producent może stale monitorować i optymalizować swoje rozwiązania. Na przykładzie autobusów, może to być obserwacja czasu oraz warunków ich pracy, co w późniejszym czasie zwiększy wydajność pojazdów. Fabryka przyszłości powinna móc świadczyć tego rodzaju usługi. Być może produkt zostanie zdefiniowany jako zestaw funkcjonalności dostępnych w danym okresie - więc oprócz ostatecznego rozwiązania, klient otrzyma też pewność, że zostanie ono automatycznie ulepszone i serwisowane.
Trend 2: kastomizacja
W fabryce przyszłości zasadniczym elementem będzie również integracja na poziomie klient - producent. Detal zwany dzisiaj masową kastomizacją, jutro będzie naturalnym oczekiwaniem klienta wobec producenta. Każdy produkt będzie zatem spersonalizowany zgodnie z wymaganiami konkretnego klienta. Ten ostatni będzie natomiast komunikował się za pośrednictwem chmury, gdzie określi swoje oczekiwania wobec produktu. Dzięki zintegrowanemu systemowi zarządzania informacjami dostosowanie zamówień będzie naturalną częścią procesu biznesowego. Ponadto, w porównaniu z poprzednimi standardami katalogowymi producenta, nie wpływa to na cenę ani czas produkcji.
|
Trend 3: chmura przemysłowa
W przyszłości przedsiębiorcy będą również w większym stopniu korzystać z możliwości, jakie daje IoT oraz rozwiązania w chmurze. Mowa tutaj w szczególności o chmurze przemysłowej, za pomocą której można tworzyć dedykowane aplikacje, a następnie monitorować wydajność produkcji. Dzięki wdrożeniu takiego rozwiązania, które jest dopasowane do potrzeb konkretnego klienta, jego wydajność mogłaby wzrosnąć o co najmniej 15 procent.
Zainteresowanie chmurą przemysłową może nagle wzrosnąć, podobnie jak sytuacja w bankowości. W Polsce pominęliśmy fazę czeków i przeszliśmy prosto na karty, a obecnie jesteśmy jednym z wiodących na świecie liderów nowoczesnych usług bankowych i płatności mobilnych. Takie dynamiczne zmiany mogą również wystąpić w dziedzinie technologii przemysłowej. Zwłaszcza w obecnej sytuacji, gdy firmy przechodzą do pracy zdalnej w bardzo dynamiczny sposób, niezależnie od tego, czy chodzi o zarządzanie projektami, czy wirtualne uruchomienie maszyn.
- Kluczowe jest, aby managerowie dostrzegli zalety, jakie przynosi technologia chmurowa. Daje bowiem elastyczność w przepływie informacji oraz dostęp do danych, które pozwalają na podejmowanie właściwych decyzji, nawet jeśli fizycznie nie znajdujemy się na terenie zakładu produkcyjnego - dodaje Rafał Żmijewski. |
Źródło: Siemens Digital Industries Software
- Roboty mobilne - przegląd rynku 2020
- Przegląd targów branżowych 2024
- Czy powinienem inwestować w robotyzację?
- Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się wyjątkowo
- Praktyczna wiedza od ekspertów Beckhoff
- Raport PARP: Perspektywa do 2028 roku
- O narzędziach i recyklingu na Targach INNOFORM®
- Przemysł i logistyka 4.0 na ITM Industry Europe 2024
- Robotyzacja zakładów mięsnych: Moda czy innowacja?
- 212 mln zł na automatyzację i robotyzację dla MŚP
- Hybrydowe zgrzewanie punktowe materiałów MPMS/MPC
- Dynamiczny rozwój sektora robotyki przemysłowej
- Auto i automatyzacja – związek partnerski
- Intec, Zuliefermesse i GrindTec już w marcu 2025
- Proof of Concept w robotyzacji
- Polski przemysł potrzebuje więcej robotów - raport PIE
- Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki - World Robotics 2024
- Dynamiczny rozwój robotyki w Europie - Raport IFR
- Ponad 2 mld zł dotacji z KPO na robotyzację
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Zmiany w zarządzie Lenze
- Forum Cobotyki 2024 po raz czwarty
- Optymalizacja produkcji z zastosowaniem technologii Scheaffler
- Strategia Cyfryzacji Polski do 2035
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Dlaczego warto inwestować w roboty?