Szukaj w działach:

Partnerzy

Newsletter

Mistrzowie Polski w Lutowaniu wyłonieni


Renex Mistrzostwa Polski w Lutowaniu 2019
 

W terminie 10-11 kwietnia br. miały miejsce, 
cieszące się dużym zainteresowaniem czwarte Mistrzostwa Polski w Lutowaniu - RSC 2019.

Pierwszy dzień Mistrzostw poświęcony był zmaganiom uczniów i studentów ze szkół technicznych z całej Polski, natomiast drugiego dnia odbyły się zawody profesjonalistów reprezentujących firmy z całej Polski. Ze względu na duże zainteresowanie organizatorzy wprowadzili limity uczestnictwa do dwóch zawodników z jednej szkoły oraz firmy. W związku z tym w wielu szkołach i firmach przeprowadzano eliminacje wewnętrzne i szkolenia, które pozwoliły wyłonić najlepszych reprezentantów.

Organizatorem wydarzenia jest firma RENEX, która od 20 lat promuje wiedzę z zakresu projektowania i produkcji elektroniki. RENEX EEC jest największym Centrum Szkoleniowy IPC w Europie i przeszkoliła do tej pory ponad 30 tysięcy specjalistów. Miniona edycja zawodów odbyła się w nowo powstałym Centrum Technologicznym Firmy we Włocławku, pod patronatem Prezydenta Miasta Włocławka. 

W czasie pierwszego dnia rywalizacja 70 zawodników w 5 grupach eliminacyjnych wyłoniła czternastu finalistów:

 1. Michał Samul (Politechnika Białostocka)
 2. Jacek Martyniak (Politechnika Warszawska)
 3. Tomasz Smaż (Politechnika Łódzka)
 4. Nils Thernström (Politechnika Białostocka)
 5. Piotr Szczepka (Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych, Sosnowiec)
 6. Adam Troszyński (Zespół Szkół Elektrycznych, Włocławek)
 7. Bartłomiej Kucharek (Techniczne Zakłady Naukowe, Dąbrowa Górnicza)
 8. Łukasz Sosnowski (Techniczne Zakłady Naukowe, Dąbrowa Górnicza)
 9. Krzysztof Bałażyk (Politechnika Warszawska)
 10. Paweł Rogowski (Politechnika Łódzka)
 11. Kewin Głuszko (Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych, Olsztyn)
 12. Marcin Nowak (Zespół Szkół Elektronicznych im. Stanisława Staszica, Zduńska Wola)
 13. Kacper Baszczok (Górnośląskie Centrum Edukacyjne, Gliwice)
 14. Darian Bonk (Górnośląskie Centrum Edukacyjne, Gliwice)

Mistrzostwa Polski w Lutowaniu 2019 młodzieżowy mistrz
 

Finałowe zmagania i tytuł Młodzieżowego Mistrza Polski w Lutowaniu zdobył Adam Troszyński reprezentujący Zespół Szkół Elektrycznych z Włocławka. Drugie miejsce zajął Michał Samul reprezentujący Politechnikę Białostocką. Natomiast na miejscu trzecim zakwalifikował się Paweł Rogowski reprezentujący Politechnikę Łódzką. Nagrody finalistom wręczali przedstawiciele światowych marek - IPC oraz Tagarno.  

Pierwszego dnia zawodów w szranki stanęli także człowiek z robotem – Mistrz Polski w Lutowaniu 2018 – Pan Michał Czerwiec oraz Robot Lutowniczy REECO. Po ekscytującej walce zwycięzcą okazał się człowiek – Mistrz potwierdził swoją dobrą formę. Jednak, jak zapewniają organizatorzy, zawody odbyły się na „krótkim dystansie” – na długim robot zostawia w tyle konkurencję.

Drugiego dnia rywalizacja 70 zawodników w 5 grupach eliminacyjnych wyłoniła czternastu finalistów:

 1. Piotr Grajda (OXIPRINT, Zielonka)
 2. Anna Zdanowska (ELTWIN, Stargard)
 3. Cezary Puchowski (3SHAPE, Szczecin)
 4. Mariusz Kaźmierczak (ELEMAR, Ostrów Wielkopolski)
 5. Rafał Walczak (BORNICO, Radom)
 6. Michał Czerwiec (BORNICO, Radom)
 7. Arkadiusz Kochański (HANZA, Brzeg Dolny)
 8. Grzegorz Szymańczuk (G-TRONIXREWORK, Pruszcz Gdański)
 9. Sebastian Czop (FIDELTRONIK, Kraków)
 10. Bartłomiej Maślany (ART-CAFE, Rymanów)
 11. Jakub Goławski (Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych, Olsztyn)
 12. Karol Robaczewski (JABIL POLAND, Kwidzyn)
 13. Joanna Klepinowska (HANZA, Brzeg Dolny)
 14. Grzegorz Maliszewski (MEDIARECOVERY, Katowice)

Ostateczne starcie i tytuł Mistrza Polski w Lutowaniu 2019 wygrał nauczyciel przedmiotów zawodowych - Jakub Goławski. Prestiż reprezentanta będącego Mistrzem Polski w Lutowaniu przypadł Zespołowi Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie. Nagrodą dla zwycięzcy była kwota 3 000 PLN. Organizator – firma RENEX pokryje także koszta wyjazdu Mistrza, już jako reprezentanta Polski na Mistrzostwa Świata i Europy w lutowaniu odbywające się podczas targów PRODUCTRONICA 2019 w Monachium. Drugie miejsce w tegorocznych zawodach zajął Grzegorz Szymańczuk, Mistrz Europy w Lutowaniu z 2017 roku, reprezentujący G-TRONIXREWORK Pruszcz Gdański. Na miejscu trzecim znalazł się Cezary Puchowski reprezentujący firmę 3SHAPE Szczecin. Michał Czerwiec – ubiegłoroczny Mistrz Polski w Lutowaniu zajął ósme miejsce.

Nagrody za drugie i trzecie miejsca wręczali przedstawiciele światowych marek – Tagarno i IPC, natomiast nagrodę zwycięzcy wręczali właściciele firmy RENEX – Państwo Marzena i Predrag Topić.

Mistrzostwa Polski w Lutowaniu 2019 zwycięzcy
 

Jak podkreślają organizatorzy - firma RENEX – i sędziowie - poziom zawodników jest z roku na rok coraz wyższy. Rywalizacja często toczy się do ostatnich sekund przewidzianego czasu. Wszyscy finaliści wykazali się najwyższymi umiejętnościami, opanowaniem oraz wiedzą z zakresu montażu płytek PCB.

W trakcie obu dni zawodów na uczestników czekały także trzy konkursy dodatkowe. W pierwszym „Znajdź i Wygraj” –  uczestnicy, odpowiadając na pytania, wykazywali się spostrzegawczością, a także umiejętnościami szacowania. Drugi konkurs „Zdjęcie z Plakatem” odbywał się w sferze Internetu. Na fanpage’u organizatora uczestnicy umieszczali zdjęcia z plakatem Mistrzostw. Najpopularniejszym zdjęciem – z największą liczbą polubień okazało się zdjęcie Kewina Gluszko, pt. „Plan na tegoroczne Mistrzostwa – wygrana”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także „Zawody w Skręcaniu”. Chętni znów mogli sprawdzić swoje umiejętności w posługiwaniu się wkrętakiem elektrycznym. Tym razem najlepszym monterem okazał się Michał Lewczuk, któremu udało się wykręcić i wkręcić 14 śrub w imponującym czasie 1:28”18. Pobił on tym samym dotychczasowy rekord Marcina Wołuckiego – 1 min 29 sek.

Atrakcją wydarzenia było także zwiedzanie nowo-powstałego Centrum Technologiczne RENEX, gdzie uczestnicy mogli zapoznać się z najnowocześniejszymi technologiami ze sfery robotyki i automatyzacji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty z zakresu robotyki i elektroniki. 


Więcej informacji oraz relacje wideo z wydarzenia na rsc.zone oraz na fanpage’u RSC


Źródło: RENEX

Dodano 15.04.2019
Podziel się
powrót

Newsletter

Reklama

 • Reklama

  Czasopisma

 • Targi

 • Newsletter

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Wydarzenia

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy