Szukaj w działach:

Partnerzy

Newsletter

Szybkie prototypowanie – druk 3D a koła mecanum

Szybkie prototypowanie – druk 3D a koła mecanum


W wielu gałęziach przemysłu coraz istotniejszą rolę odgrywają roboty kołowe wyposażone w omnikierunkowe koła mecanum. To dzięki nim liczne procesy mogą być realizowane szybciej, taniej i dokładniej, zapewniając fabrykom status lean.


W duchu koncepcji Lean Management działa również firma AJmaker, która prototyp koła mecanum wydrukowała w 3D. Zastosowanie tej technologii zapewniło oszczędność czasu i pieniędzy, przez co zwiększyło dostępność produktu dla mniejszych firm, w tym startupów, a także elektroników, projektantów czy architektów.

Koła mecanum produkowane przez AJmaker posiadają dziewięć rolek, dzięki którym robot może poruszać się we wszystkich kierunkach bez obracania się i manewrowania. To bardzo istotna funkcja, szczególnie przydatna na małych powierzchniach i w wąskich przejściach, gdzie nie ma miejsca na wykonywanie skomplikowanych ruchów. Koła mecanum wykorzystują w swoich pracach projektowych – przy konstruowaniu robotów kołowych – przede wszystkim architekci, majsterkowicze oraz osoby zainteresowane robotyką. Koła zapewniają wyjątkową zwrotność, trzy stopnie swobody podczas ruchu na płaskiej powierzchni: ruch wzdłużny, poprzeczny oraz obrót całej platformy wokół jej środka. Wyposażone są też w hub do mocowania, co sprawia, że są łatwe w montażu.

Zalety kół mecanum: 

 • 3 stopnie swobody podczas ruchu na płaskiej powierzchni umożliwiają ruch wzdłużny, poprzeczny oraz obrót całej platformy wokół jej środka
 • Hub do mocowania i łatwa instalacja oraz dopasowanie do różnych typów silników
 • Kompatybilność z wałem silnika 4 mm i 8 mm
 • Wykonanie ze stali walcowanej na zimno SPCC
 • Wysoka odporność na uszkodzenia

druk 3D a koła mecanum


Weryfikacja i proces doskonalenia

Autorskie koło mecanum wprowadzili na rynek i zaprojektowali od podstaw inżynierowie AJmaker. Podczas prototypowania i testowania wykorzystywali drukarkę 3D polskiego producenta – 3DGence. Dzięki technologii druku 3D mogli na bieżąco weryfikować i usprawniać zaprojektowany model kół – w sposób niezwykle szybki, efektywny i co najważniejsze – taniej niż zwykle.

W przypadku wykonywania prototypów innymi dostępnymi metodami ich koszt był kilkukrotnie wyższy. Wynikało to z dużego poziomu skomplikowania prototypu – koło bowiem składa się aż z 12 elementów, z czego 9 wykonanych jest z gumy.

Koszty i czas
Największą zaletą zastosowania technologii druku 3D w projekcie AJmaker okazała się możliwość łatwej i bieżącej weryfikacji poszczególnych etapów projektowych. Ma ona ogromne znaczenie w pracach badawczo-rozwojowych nad innowacyjnymi produktami, podczas których bardzo często zdarzają się błędy na etapie prototypowania. Użycie standardowych technik wytwarzania naraziłoby wykonawcę na wysokie i nieplanowane koszty. Przy prototypowaniu w druku 3D koszt wytworzenia sprowadza się przede wszystkim do zużytego materiału, którego ilość zależna jest od wagi drukowanego elementu.

Szybkie prototypowanie – druk 3D


Industry 4.0

Druk 3D zdecydowanie zmienia świat. Jego zalety – wysoka precyzja, możliwość drukowania skomplikowanych kształtów i swobodnego doboru ostatecznej formy elementów – mają znaczący wpływ na optymalizację wielu procesów w firmie. Można nawet powiedzieć, że druk 3D jest jedną z głównych technologii odpowiadających za dziejącą się na naszych oczach czwartą rewolucję przemysłową. Podobnie jak koło mecanum, w które coraz częściej są wyposażane roboty mobilne w fabrykach przyszłości. AJmaker drukuje je na razie na potrzeby mniejszych podmiotów, kto wie jednak, czy już niebawem ta część wydrukowana w 3D nie znajdzie szerszego zastosowania w transporcie wewnętrznym.


Źródło: 3DGence


Dodano 17.06.2019
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Newsletter

  Reklama

 • Reklama

  Reklama

  Wydarzenia

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy