Szukaj w działach:

Partnerzy

Newsletter

System ERP w przedsiębiorstwie budowy maszyn

System ERP w przedsiębiorstwie budowy maszyn


Motto niemieckiej firmy isel Germany AG brzmi „od komponentów po stystemy“. Odnosi się ono do historii firmy, która w latach początkowych swojego istnienia zajmowała się głównie produkcją pojedynczych mechanicznych i elektronicznych komponentów dla płytek drukowanych PCB.


Dziś firma isel Germany produkuje specjalistyczne maszyny, takie jak obrabiarki CNC oraz roboty tworzące układy scalone i płytki drukowane. Jedną z flagowych i najważniejszych innowacji ostatnich lat jest robot uczący początkujących golfistów jak poprawnie brać zamach – RoboGolfPro. ProALPHA od wielu lat pomaga isel Germany zwiększać niezawodność dostaw, tworzyć centralny bank danych dla pracowników firmy i optymalizować zarządzanie maszynami i materiałami. 

Okiełznana i zoptymalizowana produkcja seryjna i jednostkowa

Produkty tworzone przez isel Germany zapewniają jej miejsce wśród trzech największych firm w swojej branży w Niemczech. Szeroka gama produktów obecnych w portfolio firmy rzutuje na wymagania wobec systemu ERP, zarówno w kontekście standardowej, seryjnej linii produktowej, jak i mapowania procesów związanych z realizacją zamówień jednostkowych.

System do zarządzania produkcją proALPHA sprawdza się zarówno w seryjnej i jednostkowej produkcji. Istotę przewagi, jaką daje firmie system dostrzega Dyrektor Sprzedaży w isel Germany, Andreas Tarbert. Posługuje się on przykładem wejścia na rynek silników liniowych – w momencie zamówienia przez klienta silnika pod spersonalizowaną specyfikację, produkt jest projektowany i prototypowany. Zaakceptowany model przekazywany jest do produkcji, natomiast dokumenty, które zostają wygenerowane podczas realizacji produkcji jednostkowej, takie jak modele CAD lub BOMy mogą zostać wykorzystane ponownie przy kolejnych realizacjach. 

Zwiększona niezawodność terminów dostaw dzięki wielozakładowości w systemie ERP 

Produktywność zakładów produkcyjnych isel Germany wzrosła znacząco w momencie, w którym ukazała się aktualizacja do systemu proALPHA, która umożliwiła planowanie dla wielu lokalizacji jednocześnie. APS (Advanced Planning and Scheduling) to główny element modułu planowania produkcji w proALPHA. Dzięki temu obszarowi możliwa jest automatyczna optymalizacja wykorzystywania zasobów w czasie rzeczywistym, oparta na parametrach takich jak minimalna ilość cykli, ograniczony dostęp do materiałów i niezawodność dostawy. 

- „Od kiedy uruchomiliśmy planowanie wielozakładowe, nasza rzetelność w dotrzymywaniu terminów dostaw zwiększyła się z 75% do 92%” - mówi Werner Kister, Dyrektor Handlowy w isel Germany AG.
W przeszłości kontrola produkcji była utrudniona, ze względu na to, że każdy z oddziałów firmy zarządzał jej planowaniem oddzielnie, co ograniczało wykorzystanie w pełni potencjału produkcyjnego. Dziś, gdy produkty nie mogą zostać dostarczone na określoną datę proALPHA wysyła odpowiednie komunikaty, co sprawia, że zamawiający z wyprzedzeniem otrzymują odpowiednie zawiadomienia.
- „Ta funkcjonalność znacznie zwiększyła zadowolenie naszych klientów” dodaje Andreas Tarbert.

Integracja wszystkich spółek i oddziałów w jednym systemie ERP – Intercompany

Jeden system ERP – proALPHA połączył wszystkie oddziały isel Germany w Niemczech oraz ich zagraniczne oddziały i spółki córki. Było to możliwe do osiągnięcia dzięki modułowi integracyjnemu INWB (Integration Workbench), pozwalającemu na połączenie bazy danych proALPHA z dowolnym zewnętrznym narzędziem informatycznym. Werner Kister mówi „Dzięki INWB możemy bardzo szybko wymieniać dane pomiędzy naszymi lokalizacjami”.

Ta sama baza danych jest wspólna dla wszystkich spółek podlegających isel Germany. „Zwiększyło to naszą ogólną produktywność jako grupa kapitałowa”, podkreśla Andreas Tarbert. Moduł Intercompany umożliwia zautomatyzowanie procesów biznesowych mających miejsce między poszczególnymi spółkami w obrębie grupy. 

Usprawnienie procesów biznesowych dzięki modułowi Workflow Management w systemie ERP

Oprogramowanie proALPHA jest wykorzystywane przez Isel Germany na 110 stanowiskach roboczych, dzięki czemu wszystkie moduły programu są równomiernie eksploatowane. Moduł Workflow Management jest bardzo istotny podczas codziennych operacji, ze względu na wszechstronność narzędzia pod kątem mapowania oraz automatyzacji procesów biznesowych.

Posłużmy się przykładem: w momencie, w którym do działu sprzedaży spłynie zapytanie ofertowe od klienta, odpowiednie narzędzia wbudowane w proALPHA automatycznie generują kosztorys ofertowy. Jednocześnie kosztorys przesyłany jest do działu projektowania i tworzony jest tymczasowy numer indeksu magazynowego. W momencie akceptacji projektu i złożenia zamówienia, indeks tymczasowy przejmuje rolę stałego numeru indeksu katalogowego danego produktu. Do poszczególnych działów przypisywane są automatycznie również inne zadania – proces produkcyjny definiowane jest przez przygotowanie produkcji, dział projektowania tworzy BOM, a zakupy pozwalają na uzupełnienie danych powiązanych z klientem. Proces produkcyjny rozpoczyna się automatycznie w momencie złożenia zamówienia.

 


Źródło: proALPHA

 

Dodano 26.08.2019
Podziel się
powrót

Newsletter

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Newsletter

  Reklama

 • Reklama

  Reklama

  Wydarzenia

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy