Szukaj w działach:

Partnerzy

Newsletter

Jak obniżyć koszty energii elektrycznej w firmie?

Mitsubishi_Electric_IFAT_2018


Rosnące ceny energii wymuszają na włascicielach firm i osobach zarządzających podjęcie działań, które pozwolą zmniejszyć wpływ wzrostu cen na prowadzoną działalność. Takie działania są konieczne, aby firmy mogły pozostać konkurencyjne w zmieniających się warunkach.

Jak w takim razie obniżyć koszty energii w firmie? poniżej prezentujemy kilka porad jak tego dokonać.

Energetyczny Kaizen w 10 krokach 

 1. Monitoring zużycia energii. 
  Jest to pierwszy krok do oszczędzania energii w firmie. Pomiary, zbieranie i archiwizacja danych pozwoli na określenie profilu zużycia energii i pomoże w ewaluacji dalszych aktywności związanych z poprawianiem efektywności energetycznej. Znajomość tych danych pomoże również dopasować jak najlepszą taryfę dla naszego zapotrzebowania.

 2. Wybierz dostawcę energii i dopasuj taryfę. 
  Kolejnym z działań może być weryfikacja umowy z dostawcą energii elektrycznej. Warto również w małych i średnich firmach sprawdzić, czy zmiana planu taryfowego nie przyniesie dodatkowych oszczędności. Większe firmy mają większe możliwości negocjacyjne w przypadku indywidualnych kontraktów, mogą również skorzystać z aukcji energii.

 3. Nieprzekraczanie parametrów = brak kar. 
  Każdy zakład zgodnie z podpisaną umową, jest zobowiązany do nieprzekraczania parametrów: współczynnika mocy i mocy umownej. Jeśli na rozliczeniu widnieją pozycje takie jak kara za przekroczenie tych parametrów należy się zastanowić czym były spowodowane – pomoże w tym odczyt danych historycznych z systemu monitoringu energii.

 4. Znajdź energochłonne maszyny lub procesy. 
  Nowoczesny monitoring zużycia energii pomoże wytypować najbardziej energochłonne procesy oraz urządzenia. W jednej firmie będzie to piec, w innej system odpylania i wentylacji, a w kolejnej układ napędowy dużej mocy. Szukanie oszczędności powinno się rozpocząć właśnie od tych miejsc.

 5. Optymalizacja zużycia energii. 
  W tej cześci poinno się przede wszystkim skupić się na stratach występujących w różnym miejscu i czasie. Warto zweryfikować czy badany proces lub urządzenie zużywa tyle energii ile potrzebuje i wtedy kiedy jej potrzebuje. Dodatkowo warto sprawdzić, czy park maszyn nie generuje niepotrzebnych strat energii np. przez przestoje lub obniżoną wydajność – skoreluj zużycie energii ze wskaźnikiem OEE.

 6. Kryterium porównawcze. 
  Poszukując oszczędności warto kierować się kryterium porównawczym. Jeśli w firmie istnieją bliźniacze systemy/procesy/maszyny zbadaj jaka jest efektywność energetyczna każdego z nich. Przy pojedynczych systemach można posłużyć się wskaźnikiem jednostkowego zużycia energii.

 7. Jednostkowe zużycie energii. 
  Ile energii kosztuje wyprodukowanie jednej sztuki produktu? Warto to zbadać. Wiedza ta pozwala określić na ile działalność jest zależna od zmian cen energii. Pomoże dostosować strategię i model biznesowy do zmieniających się warunków. Dodatkowo jednostkowe zużycie energii jest bardzo dobrym kryterium porównawczym.

 8. Zarządzaj przez cele - metoda małych kroków. 
  Zarządzanie przez cele  to jedna ze skuteczniejszych metod wdrażania usprawnień. Metoda małych kroków wdrożona i stosowana na każdym poziomie organizacji przybliża ją do wielkiego celu, czyli poprawy efektywności energetycznej. Pracownicy mający swój mały energetyczny KPI,  będą z większym zapałem realizować strategię poprawy efektywności energetycznej, czując że mają na nią wpływ. Zwłaszcza jeśli będa o tym informowani na bierżąco. 

 9. Ekekty w czasie rzeczywistym. 
  Informacja o pozytywnym rezultacie naszych działań motywuje najbardziej, dlatego informuj o postępach na bieżąco. Do tego sprawdzą się ekrany typu ANDON. Informując pracowników o realizacji założonego celu pozwolisz im na bieżąco cieszyć się z rezultatu podejmowanych działań. Natomiast wizualna informacja, że jakiś obszar wymaga poprawy pozwoli im natychmiast podjąć działania naprawcze.

 10. Sytem zarządzania energią ISO 50 0001. 
  Certyfikat ISO 50001 będzie zwieńczeniem wysiłków podjętych w celu zwiększenia efektywności energetycznej. Trzeba jednak pamiętać iż, zarządzanie energią to ciągły proces a nie działanie ad hoc. Posiadając system ciągłego monitoringu zużycia energii realizowanie cyklu Deminga (PDCA) będzie znacznie ułatwione.

Dodano 12.03.2019
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Newsletter

  Reklama

 • Reklama

  Reklama

  Wydarzenia

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy