Szukaj w działach:

Jak monitorować prace robota przemysłowego?

Monitorowanie robotów przemysłowych jest bardzo istotnym aspektem w rozumieniu przemysłu 4.0. Coraz więcej producentów robotów oraz zewnętrznych oferuje rozwiązania, które w czasie rzeczywistym są w stanie pobierać takie dane.

Na początku warto zadać sobie pytanie, po co chcemy monitorować robota przemysłowego oraz jakie informacje chcemy pozyskiwać i dla kogo. Można to podzielić na kilka kategorii, pierwsza grupa to jest utrzymanie ruchu, ponieważ mamy wgląd parametry takie jak zużycie przekładni, obciążenie silników, obciążenie przekładni, dzięki czemu jesteśmy w stanie lepiej zaplanować pracę serwisowe. Drugą grupą która korzysta z takich rozwiązań są planiści produkcji, dostają oni informacje na bieżąco, jakie jest obciążenie robota w ujęciu dobowym, tygodniowym czy miesięcznym. Mogą uzyskać również informację, ile robot pracuje oraz ile ma przestojów, dzięki czemu mogą odpowiednio zaplanować produkcję, aby w pełni wykorzystać potencjał parku maszynowego. Kolejną grupą, która czerpie korzyści z takiego rozwiązania są działy zakupów, mogą otrzymywać informacje jak zużywane są części, dzięki czemu są w stanie wcześniej zaplanować zakupy odpowiednich części zamiennych czy też elementów eksploatacyjnych.

Przy wyborze rozwiązania do monitorowania floty robotów warto zwrócić uwagę czy integruje się ono z systemami, które mamy na produkcji takim jak ERP oraz to, czy jesteśmy w stanie wykorzystać istniejącą sieć, do której podłączone są roboty. Trzeba pamiętać, że nie każdy robot jest w stanie z marszu takie dane przekazywać do systemu zarządzania flotą robotów. Warto zwrócić uwagę na to, czy robot przemysłowy jest odpowiednio oczujnikowany, czy producent przewidział taką możliwość oraz także, czy system jest kompatybilny z danym robotem.

Dane takie warto zbierać już od początku budowania swojej floty robotów, ponieważ są to dane, które wyciągamy w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możemy lepiej planować swoją produkcję oraz możemy sprawdzić, jak wprowadzane zmiany wpływały na jej efektywność.

Więcej o tym, jak monitorować prace robota przemysłowego, w kolejnym odcinku cyklu Porady Zrobotyzowane opowiada Sebastian Dmytryk - Inżynier Sprzedaży Robotów Przemysłowych w Staubli Łódź sp. z o.o.

Porady Zrobotyzowane
https://zrobotyzowany.pl/informacje/video/format-ekspert-radzi

Kooperator Zrobotyzowany - Wyślij zapytanie o robota
https://zrobotyzowany.pl/kooperator-wyslij-zapytanie

Kontakt z firmą Staubli Łódź sp. z o.o.
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/firma/1988/staubli-lodz-sp-z-o-o

 

Staubli Łódź sp. z o.o.
Łagiewniki Nowe, ul. Okólna 80/82
95-002 Smardzew
+48 42 636 85 04
POWIĄZANE
Food Tech Expo 2023 Międzynarodowe Targi Technologii Spożywczych Food Tech Expo odbędą się w dniach 28-30 lis...
Jak wybrać system ERP dla fabryki? ERP to hasło, pod którym w Internecie pojawia się tysiące odpowiedzi. Jeśli więc s...
Zarządzanie flotą robotów mobilnych z FLOW Core 2.1 Firma OMRON wprowadza na rynek oprogramowania Fleet Operations Workspace (FLOW) Core 2.1....
Dlaczego IO-Link? Inteligentne połączenie sieci przemysłowych ze standardem komunikacji IO-Link jest idealny...
Maxar sprzedaje oddział robotyki satelitarnej Firma Maxar Technologies zajmująca się obrazowaniem satelitarnym w poniedziałek poinformo...
Przegląd targów branżowych 2020 W kalendarzu targów przemysłowych na rok 2020 jest wiele interesujących wydarzeń b...
Partnerzy