W jakich aplikacjach można zastosować autonomiczne wózki widłowe i dlaczego?
Coraz częściej zakłady produkcyjne, a także centra logistyczne przy automatyzacji transportu wewnętrznego decydują się na autonomiczne wózki widłowe. W odróżnieniu od autonomicznych robotów platformowych, rozwiązanie to potrafi przewieźć paletę z podłogi z miejsca A do miejsca B i nie potrzebuje przy tym podestów, stojaków, wind itd.
Najczęstsze zastosowanie autonomicznych wózków widłowych to pobieranie palet z wyrobami gotowymi z obszaru produkcji do magazynu. Robot przemysłowy może otrzymać zlecenie odbioru takiej palety bezpośrednio od operatora linii produkcyjnej np. przy pomocy specjalnego przygotowanego Dashbordu na tablecie czy standardowo za pomocą przycisku. Możliwe jest także automatyczne wysłanie zlecenia bezpośrednio z systemu ERP czy WMS.
Innym, także częstym zastosowaniem np. w centrach logistycznych jest transport palet z tzw. strefy przyjęcia (czyli strefy znajdującej się bezpośrednio przy dokach wyładunkowych) pod regały wysokiego składowania. Te pola mogą się składać nawet z kilku rzędów, które po kolei robot automatycznie będzie opróżniał. Dzięki skanerom laserowym wózek wie, czy dane miejsce paletowe jest zajęte, czy puste. Przy pobieraniu palety robot może zeskanować kod QR, który się na niej znajduje i na jego podstawie zdecydować, pod jaki regał ma dostarczyć paletę. Taką paletę operator standardowego wózka już później umieszcza w regale wysokiego składowania. W centrach logistycznych możliwy jest także odwrotny scenariusz transportu. Z miejsca buforowego gdzie przygotowywane są palety do wysyłki do klientów, robot może odwozić je bezpośrednio pod doki załadunkowe. W tym wypadku także kod QR na palecie może decydować, do którego doku robot ma dostarczyć paletę.
Żeby nie robić pustych przejazdów, autonomiczny wózek widłowy może w takcie wykonywania docelowych zadań przy okazji zabierać puste palety i dostarczać je w określone miejsce.
Zastosowań robotów tego typu jest znacznie więcej, to co najważniejsze to autonomiczne wózki widłowe mogą zabierać palety bezpośrednio z podłogi, co w niektórych projektach znacznie ułatwia automatyzację procesu transportu.
Więcej o tym czym są automatyczne wózki widłowe i jakie są ich zalety, w kolejnym odcinku cyklu Porady Zrobotyzowane opowiada Łukasz Mąka z ASTOR.
Porady Zrobotyzowane
https://zrobotyzowany.pl/informacje/video/format-ekspert-radzi
Firmy - Roboty paletyzujące i transportujące
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/roboty-i-maszyny/roboty-paletyzujace-i-transportujace
Firmy - Roboty mobilne
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/roboty-i-maszyny/roboty-mobilne-moboty
Kooperator Zrobotyzowany - Wyślij zapytanie o robota
https://zrobotyzowany.pl/kooperator-wyslij-zapytanie
Kontakt z firmą ASTOR
https://zrobotyzowany.pl/katalog-firm/firma/2300/astor
- Robotyzacja przez duże R - czyli Yaskawa na STOM-Robotics 2024
- Przemysł Zrobotyzowany na STOM-Robotics 2024
- Automatyzacja i robotyzacja produkcji w Bydgoszczy
- I Świętokrzyskie Forum Robotyki - Kielce
- Nowe trendy w produkcji automotive na #APS2024
- Nowoczesna forma przemysłu czyli INNOFORM® 2024
- Nowoczesne rozwiązania SCHUNK na STOM 2024
- Zrobotyzowana kooperacja Yaskawa Polska & Schmalz Polska
- Strefa bezpieczeństwa i testy uderzeniowe Troax Poland
- Jakie są trendy w automatyce i robotyce przemysłowej?
- Bezpieczna robotyzacja przemysłu na ITM 2024
- Innowacje w praktyce czyli robotyzacja i automatyzacja na wyciągnięcie ręki
- Duet targów TOOLEX i ExpoWELDING w Katowicach
- Innowacyjne przemysłowe w jednym miejscu