Szukaj w działach:

Partnerzy

Newsletter

Czym jest przemiennik częstotliwości (falownik) i gdzie można go zastosować?


Przemienniki częstotliwości są bardzo często wykorzystywanym i popularnym elementem układów napędowych. Na rynku możemy spotkać bardzo wiele nazw określających te urządzenia, ale najczęściej używanymi są przemiennik bądź przetwornica częstotliwości czy też potocznie falownik. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie która z tych nazw jest poprawna, musimy dowiedzieć się czym są te urządzenia. Przemiennik czy też przetwornica częstotliwości, to układ energoelektroniczny składający się z trzech podstawowych elementów.

Pierwszym z nich jest prostownik wejściowy podłączony do jedno lub trójfazowego napięcia zasilającego, drugim obwód pośredniczący prądu stałego, a kolejnym właśnie falownik, którego zadaniem jest generowanie napięcia o zmiennej amplitudzie i częstotliwości. Możemy więc zauważyć, że falownik, to tylko część całego układu jakim jest przemiennik czy też przetwornica częstotliwości. Poza wymienionymi wyżej elementami, przemiennik posiada jeszcze jeden, właściwie najważniejszy układ, czyli układ sterujący. To właśnie układ sterowania wpływa na dokładność i precyzję regulacji prędkości obrotowej silnika a dodatkowo mamy do dyspozycji szereg dodatkowych funkcji, jak funkcje bezpieczeństwa, możliwości sterowania różnych typów silników, zabezpieczenia przed uszkodzeniem silnika czy samego przemiennika, funkcjonalności sterownika programowalnego PLC i wiele innych.

Obszarów zastosowań przemienników jest bardzo wiele. Można powiedzieć, że przemienniki stosuje się wszędzie, gdzie występuje ruch obrotowy lub obrotowy zamieniany na liniowy i wykorzystywana jest energia elektryczna. Są to np. proste aplikacje pompowe, wentylatorowe, kompresory czy sprężarki, w których niewielkie zmniejszenie obrotów silnika daje nam ogromne oszczędności energii, aplikacje przenośnikowe, precyzyjne aplikacje nawijania odwijania, wszelkiego rodzaju obrabiarki do metalu czy drewna, wymagające aplikacje wciągarek i suwnic i wiele wiele innych. 

Więcej o tym czym jest przemiennik częstotliwości i gdzie można go zastosować opowiada Jakub Piotrowski z firmy Yaskawa Polska.

Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Newsletter

  Reklama

 • Reklama

  Reklama

  Wydarzenia

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy