Jakie akcesoria wybrać w linii podającej?
Linie podające odgrywają kluczową rolę w wielu procesach tłoczenia.
Dobrze zaprojektowana linia zwiększa wydajność, poprawia bezpieczeństwo operatorów i minimalizuje błędy pracy. Wybór odpowiednich akcesoriów i rozwiązań jest zatem istotny, aby uzyskać maksymalną efektywność i wydajność.
Oto kilka kluczowych komponentów, które warto rozważyć przy zakupie linii podającej.
1- Odwijak
- Wózek do załadunku kręgów tzw. „Coil Car” : Załadunek kręgów materiału staje się łatwiejszy i bezpieczniejszy dzięki wózkowi, który pozwala na precyzyjne ułożenie kręgu. Sterowanie za pomocą pilota umożliwia zdalne operowanie wózkiem i znacznie skraca czas założenia nowego kręgu
- Prowadnice serwo na odwijaku: Automatyczne prowadnice ustawiają krąg blach centralnie na odwijaku, ograniczając czas potrzebny na dostosowanie i eliminując błędy operatora.
- Podwójny odwijak: System ten znacznie skraca czas przezbrojenia linii i ma to szczególne zastosowanie w bardzo wydajnych i szybkich liniach produkcyjnych
- Łączenie dwóch kręgów: Jest to dodatkowy moduł linii podającej wyposażony w spawarkę, która automatycznie łączy końcówkę obecnego kręgu blachy z nowym kręgiem. Ma to szczególne zastosowanie w przypadku grubych blach, gdzie proces przezbrajania jest wymagający i same kręgi wykorzystywane są bardzo szybko oraz w liniach profilujących. Proces przezbrojenia jest szybszy i redukuje się utratę materiału.
- Hydrauliczny system do wprowadzania materiału – Umieszczony między odwijakiem a prostowarką, ułatwia wprowadzanie materiału do prostowarki, bez konieczności dotykania go przez operatora. Cały proces może być zdalnie kontrolowany przez operatora za pomocą pilota, co zwiększa bezpieczeństwo całej operacji, szczególnie przy grubszych i wysoce sprężystych materiałach.
2 - Prostowarka oraz podajnik - Prostowarka lub prostowarko-podajnik stanowi kluczowy element linii podającej, zapewniając właściwe prostowanie materiału przed dalszą obróbką. Oprócz doboru odpowiednio przystosowanej prostowarki pod Państwa potrzeby, warto rozważyć jest również dodatkowe wyposażenie:
- Otwierana głowica prostowarki tzw. „krokodyl” – ułatwia wprowadzenie materiału i do prostowarki oraz regularne czyszczenie rolek
- Prowadnice boczne serwo: Przy zastosowaniu silnika serwo do napędzania prowadnic bocznych z przodu i z tyłu prostowarki, dopasowują się one automatycznie do szerokości kręgu, eliminując konieczność manualnej regulacji.
- Automatyczne ustawianie rolek dociskowych : Stosując silniki serwo, mamy możliwość ustawiania każdej rolki dociskowej w prostowarce w panelu PLC, zapisując ich parametry dla każdej z referencji. Eliminuje to błędy w przypadku przezbrojeń oraz ułatwia pracę operatorom, ponieważ po osiągnięciu średnicy zewnętrznej kręgu w przedziale 1600-1200 mm, 1200-750 mm, 750-520 mm, możecie Państwo ustawiać dowolne parametry prostowarki.
- Automatyczne ustawianie wysokości prostowarko-podajnika lub podajnika: Bardzo prosta funkcja, która powinna być w standardzie każdej maszyny, skraca czas przezbrojenia na kolejną referencję
- System do pilotażu – Bardzo ważna funkcja, która również powinna być standardem. Przy każdym podaniu prostowarko-podajnik lub podajnik delikatnie się luzuje, pozwalając aby podany materiał trafił w punkty pilotażowe w narzędziu.
- Enkoder zewnętrzny – Rozwiązanie, które znacznie zwiększa dokładność podawania nawet do 0,05 mm, a w przypadku linii kompaktowych jest koniecznym wyposażeniem.
3- System smarowania - System smarowania zapewnia odpowiednią ilość smaru na powierzchni materiału. Poprawia to płynność jego przemieszczania się przez linię podającą, redukuje tarcie i przedłuża żywotność narzędzia oraz poprawia jakość produkowanych detali. Linię podającą można wyposażyć na przykład w:
- Manualne smarowanie rolkowe: W tym przypadku filcowe rolki smarują powierzchnię materiału zarówno z dołu, jak i z góry. Ilość oleju oraz cykl smarowania kontrolowany jest za pomocą panelu sterowania PLC.
- Automatyczne systemy natryskowe: Jest to zabudowany system wyposażony w natryskowe dysze, które dają większe możliwości kontroli smarowania oraz wybierania obszarów, które chcemy smarować. Sterowany jest za pomocą panelu PLC oraz wyposażony w system filtracyjny, który zapobiega rozprzestrzenianiu się mgły olejowej.
4- Gilotyna - Na końcu linii podającej warto jest rozważyć zakup gilotyny w zależności od procesu produkcyjnego
- Gilotyna hydrauliczna: To budżetowe rozwiązanie, które sprawdzi się do odcinania początku kręgu, przed wprowadzeniem go do narzędzia w prasie oraz do odcinania kręgu przy awarii, zablokowaniu się narzędzia.
- Gilotyna serwo: To zaawansowane i bardzo wydajne rozwiązanie, które sprawdzi się do cięcia formatek, które następnie są wykorzystywane w prasie transferowej, bądź jako arkusze blach. Gilotyna serwo wyposażona jest w system do automatycznego ustawiania szczeliny noża.
Inwestycja w przyszłość
Współczesne linie podające mogą być wyposażone w szereg zaawansowanych technologii, które usprawniają cały proces produkcyjny. Choć doposażenie wymaga większego budżetu, warto inwestować w przyszłość i bezpieczeństwo. Odpowiednio wyposażone linie podające przynoszą wymierne korzyści w postaci większej efektywności, mniejszej liczby błędów oraz bezpieczniejszej pracy operatorów.
Jeżeli mają Państwo pytania to zapraszamy do kontaktu:
patryk@ventor.pl, nr. Tel: +48 728 808 646
- Robotyzacja przez duże R - czyli Yaskawa na STOM-Robotics 2024
- Przemysł Zrobotyzowany na STOM-Robotics 2024
- Automatyzacja i robotyzacja produkcji w Bydgoszczy
- I Świętokrzyskie Forum Robotyki - Kielce
- Nowe trendy w produkcji automotive na #APS2024
- Nowoczesna forma przemysłu czyli INNOFORM® 2024
- Nowoczesne rozwiązania SCHUNK na STOM 2024
- Zrobotyzowana kooperacja Yaskawa Polska & Schmalz Polska
- Strefa bezpieczeństwa i testy uderzeniowe Troax Poland
- Jakie są trendy w automatyce i robotyce przemysłowej?
- Bezpieczna robotyzacja przemysłu na ITM 2024
- Innowacje w praktyce czyli robotyzacja i automatyzacja na wyciągnięcie ręki
- Duet targów TOOLEX i ExpoWELDING w Katowicach