Szukaj w działach:

Nowa ulga podatkowa na robotyzację

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Ulga na robotyzację, którą przygotowują Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Finansów pozwoli na odliczenie 50 proc. kosztów poniesionych na inwestycje w robotyzację, niezależnie od wielkości i rodzaju branży. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2021 r.


Dzięki temu polska gospodarka stanie się nowocześniejsza, a większa ilości robotów w produkcji przemysłowej, zwiększenie wydajności produkcji i obniżenie jej kosztów, bezpośrednio wpłynie na poprawienie pozycji polskiej gospodarki na rynku międzynarodowym. 

Podatkowe wsparcie dla wzrostu produktywności polskich firm

Cel nowej ulgi podatkowej określiła wicepremier Jadwiga Emilewicz, mówiąc: 


„Chcemy zwiększenia poziomu robotyzacji polskiej gospodarki. Przyczyni się to do jej modernizacji i polepszenia jakości oraz elastyczności produkcji, oraz komfortu pracy. Zwiększenie produkcji przemysłowej przy pomocy robotów podnosi wydajność i zyskowność, a tym samym konkurencyjność firm. W dłuższej perspektywie ułatwia ekspansję eksportową”.

Z założeń projektu przedstawionego przez resort rozwoju wynika, że ulga obejmie zarówno płatników PIT, jak i CIT. Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć koszty w ciągu roku podatkowego. Wiceminister Rozwoju powiedział, że uldze będzie podlegać nie tylko zakup robotów, ale także między innymi oprogramowania. Możliwe będzie także odliczenie instrukcji, szkoleń dla pracowników, a także maszyn towarzyszących robotom. Odliczenie dotyczyć będzie też leasingu oraz szkoleń dla pracowników obsługujących roboty.

Odliczenie od podstawy opodatkowania 50% kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycjami w robotyzację dotyczyć ma:

  • zakupu lub leasingowania nowych robotów i cobotów (robotów współpracujących),
  • zakupu oprogramowania,
  • zakupu osprzętu,
  • zakupu urządzeń bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP),
  • szkoleń dla pracowników, którzy będą obsługiwali nowy sprzęt.

Ulga na robotyzację — dla kogo, od kiedy?

Odliczenie 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych na inwestycje w robotyzację ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Ulga ma być dla wszystkich firm, bez znaczenia na wielkość lub branżę. Ulga na robotyzację obejmie płatników PIT i CIT.

Koszty na robotyzację przedsiębiorcy będą mogli odliczyć w ciągu roku podatkowego, a w momencie składania rocznego zeznania podatkowego, dokonają dodatkowego odpisu (tak jak przy uldze na prace badawczo-rozwojowe). Ulga będzie obowiązywać przez pięć lat — do końca 2025 roku.

Co zyska gospodarka dzięki uldze na robotyzację?

Szacuje się, że dzięki uldze zwiększy się – dwuipółkrotnie – liczba robotów w Polsce (z 13,6 tys. na koniec 2018 roku). Wzrośnie wydajność produkcji, obniżą się jej koszty oraz poprawi się jakość i elastyczność produkcji, a w efekcie jej konkurencyjność. Robotyzacja pozwoli na wyeliminowanie ciężkiej i monotonnej fizycznej pracy ludzkiej.


Źródło: Lean Tech Sp. z o.o.

Lean-Tech Sp. z o.o.
ul. Żmigrodzka 81-83/304-305
51-130 Wrocław
+48 605 477 644
POWIĄZANE
Spotkanie z Przemysłem w Łukasiewicz – KIT Sieć Badawcza Łukasiewicz - Krakowski Instytut Technologiczny serdecznie zaprasza na bezp...
Automatyzacja w Polsce - szanse, obawy i zagrożenia Jeszcze niedawno automatyzacja była tylko odległą wizją. Obecnie ma wpływ na rynek pracy,...
Nie możesz przegapić tej walki Nie możesz przegapić tej bitwy. Do ringu wejdą robot przemysłowy i robot współprac...
3D Solutions w Poznaniu Wraz ze wzrostem dostępności oraz funkcjonalności drukarek 3D coraz więcej firm decyduje ...
Jak zarządzać produkcją w chmurze Wraz z rosnącą cyfryzacją, dynamicznie wzrasta także zainteresowanie technologiami chmuro...
Zarządzanie flotą robotów mobilnych z FLOW Core 2.1 Firma OMRON wprowadza na rynek oprogramowania Fleet Operations Workspace (FLOW) Core 2.1....
Partnerzy